НАЗК звертає увагу на розширення кола членів сім’ї та близьких осіб декларантів

29.10.2019

Національне агентство з питань запобігання корупції звертає увагу на розширення кола членів сім’ї та близьких осіб суб’єктів декларування відповідно до змін, які внесені в Закон України «Про запобігання корупції» та набрали чинності 18 жовтня (далі – новий Закон).

Про це повідомляє прес-служба НАЗК.

Новий Закон змінив визначення двох ключових понять у Законі України «Про запобігання корупції» – «члени сім’ї» і «близькі особи». Обидва терміни були істотно розширені, що безумовно свідчить про посилення антикорупційних обмежень.

Категорія «член сім’ї» є однією з найбільш важливих у Законі України «Про запобігання корупції», оскільки саме за нею визначається коло осіб, яких посадовець має вказати у декларації. Раніше до членів сім’ї незалежно від спільного проживання завжди відносився інший з подружжя суб’єкта декларування. Будь-які інші особи вважались членами сім’ї лише тоді, коли вони станом на останній день звітного періоду мали з декларантом (1) спільне проживання; (2) спільний побут; (3) взаємні права і обов’язки сімейного характеру.

З прийняттям нового Закону членами сім’ї незалежно від спільного проживання вважаються не лише чоловік/дружина декларанта, а і його діти до 18 років.

Звертаємо увагу, що інші особи вважатимуться членами сім’ї суб’єкта декларування для цілей декларування лише у разі, якщо вони спільно проживали з ним станом на останній день звітного періоду або сукупно протягом не менше 183 днів року, що передує поданню декларації (Примітка до статті 46 Закону України «Про запобігання корупції»).

Новий Закон також змінив визначення поняття «близькі особи», яке використовується у Законі України «Про запобігання корупції» для визначення кола осіб, від яких посадовець може отримувати подарунки та з якими він не може перебувати у відносинах прямого підпорядкування. У новому Законі до переліку близьких осіб додали двоюрідних брата і сестру, рідного брата і сестру дружини/чоловіка, племінника і племінницю, рідного дядька і тітку, батьків дружини/чоловіка сина або дочки (свати).

Повернутися вгору