МІНІСТЕРСТВО
РОЗВИТКУ ГРОМАД ТА ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ
НАКАЗ
від ___.________._____ Київ №____
Про внесення змін до Порядку
незалежного моніторингу
енергетичних сертифікатів
Відповідно до абзацу четвертого частини першої статті 14 Закону України «Про енергетичну ефективність будівель», підпункту 13 пункту 2 плану заходів щодо створення та запровадження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року №565-р, абзацу вісімнадцятого підпункту 15 пункту 4, пункту 8 Положення про Міністерство розвитку громад та територій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2014 року № 197 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 вересня
2019 року №850),
НАКАЗУЮ:
Перший заступник Міністра Василь ЛОЗИНСЬКИЙ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства регіонального розвитку,
будівництва та житлово-комунального господарства України
18 жовтня 2018 року № 276
ф(у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України
_______________2021 року №___ )
ПОРЯДОК
незалежного моніторингу енергетичних сертифікатів
І. Загальні положення
здійснення добору енергетичних сертифікатів;
перевірка енергетичних сертифікатів, визначених за результатами добору, на відповідність вимогам законодавства, у тому числі виявлення інформації (у тому числі судового рішення, що набрало законної сили) щодо встановлення факту порушення принципу незалежності при підготовці енергетичних сертифікатів (зокрема наявності конфлікту інтересів та прямої чи опосередкованої заінтересованості фахівця з аудиту енергетичної ефективності будівель (далі – енергоаудитор) у результатах сертифікації) (далі – Моніторинг);
складання Висновку про незалежний моніторинг енергетичного сертифіката (додаток 1)(далі – Висновок);
повторна перевірка енергетичних сертифікатів на відповідність вимогам законодавства (далі – Повторний моніторинг) у разі надходження заперечення щодо результатів Моніторингу із обґрунтуваннями (далі – Заперечення).
Незалежний моніторинг енергетичних сертифікатів здійснюється щодо усіх енергетичних сертифікатів, яким присвоєно реєстраційний номер у Реєстрі будівельної діяльності електронної системи (далі – Реєстр будівельної діяльності), крім енергетичних сертифікатів щодо яких складено Висновок.
ІІ. Добір енергетичних сертифікатів
За результатами добору визначаються енергетичні сертифікати, які підлягають проведенню Моніторингу.
«брав участь у Відборі, дд. мм. рррр» – для енергетичних сертифікатів, які за результатами Відбору не відібрані для здійснення Моніторингу;
«проводиться Моніторинг – відібраний для Моніторингу, дд. мм. рррр» – для енергетичних сертифікатів, що за результатами Відбору відібрані для здійснення Моніторингу».
енергоаудитор, який склав енергетичний сертифікат, щодо якого подається Звернення;
замовник сертифікації енергетичної ефективності або власник (співвласник) будівлі, житлового або нежитлового приміщення будівлі, для якої складено енергетичний сертифікат, щодо якого подається Звернення (далі – Замовник).
на адресу електронної пошти Держенергоефективності;
рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Засвідчення справжності підпису особи у заяві здійснюється відповідно до Закону України «Про нотаріат»;
через електронний кабінет користувача електронної системи або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронною системою.
«проводиться моніторинг – звернення енергоаудитора від дд. мм. рррр» – для енергетичного сертифіката, щодо якого надійшло Звернення від енергоаудитора, який склав такий енергетичний сертифікат;
«проводиться моніторинг – звернення замовника від дд. мм. рррр» – для енергетичного сертифіката, щодо якого надійшло Звернення Замовника.
ІІІ. Здійснення Моніторингу
Моніторинг здійснюється з використанням програмних засобів електронної системи.
Для здійснення Моніторингу залучаються енергоаудитори (як самостійно, так і у складі експертних установ), які протягом останнього року щонайменше чотири рази здійснювали сертифікацію енергетичної ефективності, що підтверджується наявністю складених ними енергетичних сертифікатів, яким присвоєно реєстраційний номер в Реєстрі будівельної діяльності.
Енергоаудитор (як самостійно, так і у складі експертних установ), що склав енергетичний сертифікат, якому відповідно до результатів незалежного моніторингу енергетичних сертифікатів присвоєно статус «Моніторинг не пройдено дд. мм. рррр», не може залучатися для участі у здійсненні незалежного моніторингу протягом двох років з дня присвоєння відповідного статусу енергетичному сертифікату.
клас енергетичної ефективності будівлі, зазначений у сертифікаті, відповідає класу енергетичної ефективності будівлі, розрахованому в рамках проведення Моніторингу;
похибка кожного показника енергетичної ефективності будівлі, зазначеного у сертифікаті, не перевищує 10 відсотків порівняно з відповідним показником енергетичної ефективності будівлі, розрахованим у рамках проведення Моніторингу;
показники у додатку 2 відповідають показникам, зазначеним в енергетичному сертифікаті;
параметри будівлі (функціональне призначення, загальна площа, загальний об’єм, опалювана площа, опалюваний об’єм, кількість поверхів), зазначені в енергетичному сертифікаті, відповідають технічній та проектній документації на будівництво об’єктів.
У разі якщо відповідно до Висновку енергетичний сертифікат вважається таким, що пройшов незалежний моніторинг, у Реєстрі будівельної діяльності йому присвоюється статус «Моніторинг пройдено дд. мм. рррр».
енергоаудитору – через електронний кабінет користувача електронної системи або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронною системою;
Замовнику – на адресу електронної пошти або через електронний кабінет користувача електронної системи або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронною системою.
У разі якщо за результатами Моніторингу виявлено, що енергетичний сертифікат не відповідає вимогам законодавства та/або не був підготовлений незалежно (зокрема за наявності конфлікту інтересів та прямої чи опосередкованої заінтересованості енергоаудитора у результатах сертифікації), Держенергоефективності разом з Висновком надсилає повідомлення енергоаудитору про те, що у разі повторного порушення законодавства енергоаудитором відповідна інформація буде передана атестаційним комісіям, що проводять професійну атестацію осіб, які мають намір провадити діяльність із сертифікації енергетичної ефективності або обстеження інженерних систем, для прийняття рішень відповідно до вимог статті 9 Закону України «Про енергетичну ефективність будівель».
Повідомлення про те, що інформацію про виявлення в Реєстрі будівельної діяльності двох енергетичних сертифікатів, складених одним енергоаудитором, що за результатами незалежного моніторингу енергетичниих сертифікатів не відповідають вимогам законодавства, передано до атестаційної комісії для прийняття рішення про анулювання кваліфікаційного атестата такого енергоаудитора, Держенергоефективності направляє енергоаудитору з використанням електронного кабінету користувача електронної системи або іншої державної інформаційної системи, інтегрованої з електронною системою, протягом трьох робочих днів з дня, наступного після направлення такої інформації до атестаційної комісії у встановленому порядку.
Заперечення може бути подане від:
енергоаудитора, який склав такий енергетичний сертифікат, через електронний кабінет користувача електронної системи або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронною системою;
Замовника на адресу електронної пошти або через електронний кабінет користувача або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронною системою.
Відомості про Заперечення, що надійшли до Держенергоефективності поштовим відправленням або на адресу електронної пошти, вносяться Держенергоефективності через електронний кабінет користувача до електронної системи разом з електронною копією такого Заперечення протягом трьох робочих днів з дня, наступного за їх надходженням.
Інформація про результати незалежного моніторингу енергетичних сертифікатів, щодо яких не надійшло Заперечення, вноситься до Реєстру будівельної діяльності автоматично, з використанням програмних засобів електронної системи на підставі та відповідно до Висновку протягом трьох робочих днів, з дня після завершення строку подачі Заперечення відповідно до пункту 10 цього розділу.
Формою роботи Апеляційної комісії є засідання які скликаються головою Апеляційної комісії або заступником голови Апеляційної комісії (у разі відсутності голови Апеляційної комісії) для розгляду поданих заперечень.
Засідання апеляційної комісії вважаються правоможними, якщо на ньому присутні не менш як дві третини її членів.
Члени Апеляційної комісії зобов’язані дотримуватися вимог, передбачених частиною другою статті 35 Закону України «Про запобігання корупції».
даних енергетичного сертифіката, щодо якого здійснювався Моніторинг;
вихідних, проміжних, результативних показниках енергетичної ефективності будівлі, перелік яких визначений додатком 2;
інших відомостей та/або копій документів, що використовувалися під час проведення сертифікації енергетичної ефективності будівлі (за наявності);
Висновку до енергетичного сертифіката, щодо якого здійснювався Моніторинг;
додаткових обґрунтувань Держенергоефективності (за наявності);
Заперечення.
Для енергетичного сертифікату, що за результатами Повторного моніторингу був визнаний таким, що не відповідає вимогам законодавства та/або не був підготовлений незалежно (зокрема за наявності конфлікту інтересів та прямої чи опосередкованої заінтересованості енергоаудитора у результатах сертифікації) присвоюється статус «Моніторинг не пройдено дд. мм. рррр».
Для енергетичного сертифікату, щодо якого за результатами Повторного моніторингу встановлено виконання умов, визначених пунктом 5 розділу ІІІ цього Порядку, присвоюється статус «Моніторинг пройдено дд. мм. рррр».
Думка відсутнього члена Апеляційної комісії з питань порядку денного засідання, подана у письмовій формі, розглядається на засіданні Апеляційної комісії і враховується під час голосування та є невід’ємною частиною протоколу засідання Апеляційної комісії.
У разі проведення засідання в режимі відеоконференції секретар Апеляційної комісії забезпечує фіксацію засідання, виступів учасників та відображає все це в протоколі, копії якого направляються всім членам Апеляційної комісії. Члени Апеляційної комісії підписують протокол за допомогою кваліфікованого цифрового підпису.
У протоколі зазначається інформація про статус, що рекомендується присвоїти такому енергетичному сертифікату в Реєстрі будівельної діяльності за результатами Повторного моніторингу та детальний опис виявлених порушень, за їх наявності, з посиланням на норми Методики та Порядку сертифікації.
1) надсилає копію наказу Держенергоефектинвості:
енергоаудитору – через електронний кабінет користувача електронної системи;
Замовнику – поштовим відправленням та/або на адресу електронної пошти та/або через електронний кабінет користувача або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронною системою;
2) вносить відомості про результати розгляду Заперечення та електронну копію наказу Держенергоефективності до Реєстру будівельної діяльності.
Генеральний директор
Директорату енергоефективності Дмитро ПЕТРУНІН
Інформаційне повідомлення про проведення електронних консультацій з громадськістю