Viacheslav Nehoda

Deputy Minister for Communities and Territories Development of Ukraine

Born May 25, 1957, Borshchivka, Lanovets district of Ternopil region

EDUCATION:

1974-1980 – Kyiv Engineering and Construction Institute, majoring in architecture

1996-2000 – Lviv National University. I. Franko, majoring in law

EMPLOYMENT:

04.1980-01.1983 – architect, structural engineer of the engineering and construction department of the All-Union Institute of Design and Engineering, Ternopil

01.1983-04.1990 – Chief of Design Bureau of Vatra Production Association, Ternopil

04.1990-04.1998 – Ternopil Mayor, Member of Ternopil Regional Council, Member of Regional Executive Committee

05.1998-01.2002 – First Deputy Executive Director of the Association of Ukrainian Cities

04.2000-11.2006 – Head of the Secretariat of the Union of Leaders of Local and Regional Authorities of Ukraine, Head of the Secretariat of the Ukrainian Association of Local and Regional Authorities

11.2006-03.2008 – Head of the Secretariat of the Committee of the Verkhovna Rada of Ukraine on State Construction, Regional Policy and Local Self-Government

03.2008-04.2010 – Deputy Minister of Mining and Construction

04.2010-06.2010 – Retired Deputy Minister

06.2010-01.2011 – Director of the Department of Regional Policy and Local Self-Government of the Cabinet of Ministers of Ukraine Secretariat

01.2011-03.2014 – First Deputy Director of the Department for Cooperation with the Verkhovna Rada of Ukraine and Regions, Head of the Expertise and Analysis Department for Territorial Development and Electoral Rights

    Повернутися вгору