Як надаються пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в умовах карантину?

10.06.2020

Програма житлових субсидій є головним механізмом забезпечення соціального захисту малозабезпечених верств населення при оплаті житлово-комунальних послуг.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг визначаються положенням «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848.

Пільги на оплату житлово-комунальних послуг призначаються органами соціального захисту населення відповідно до вимог Порядку, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів Україною від 17.04.2019 № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі».

За вимогами цих постанов Уряду в Україні працює два механізми надання пільг і житлових субсидій, які передбачають як перерахування коштів у безготівковій формі на рахунок для виплати житлових субсидій в АТ «Ощадбанк», так і виплату готівкових коштів безпосередньо одержувачам пільг і субсидій.

Соціальні нормативи, в межах яких надаються пільги і субсидії  на оплату житлово-комунальних послуг, встановлено постановою Кабінету Міністрів України  від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування».

Слід зазначити, що Законом України від 17 березня 2020 року № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі – Закон) передбачено посилення соціального захисту населення при оплаті житлово-комунальних послуг через Програму житлових субсидій, яка на сьогодні є головним механізмом забезпечення соціального захисту.

На виконання вимог Закону Кабінетом Міністрів України 25.03.2020 прийнято постанову № 247 «Про особливості надання житлових субсидій», якою передбачено спрощення порядку надання житлової субсидії та запроваджено додаткову компенсацію громадянам витрат на оплату комунальних послуг.

Згідно з цим нормативно-правовим актом Уряд постановив:

  1. заборонити на період карантину припинення надання житлових субсидій у випадках, передбачених положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, крім обставин, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок) або у разі смерті одинокої особи;
  2. забезпечити призначення житлової субсидії на наступний період усім домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в опалювальному періоді 2019‒2020 років, без заяв громадян про призначення житлових субсидій;
  3. призначати житлову субсидію громадянам, які були звільнені з роботи в період карантину, відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України і зареєструвалися в службі зайнятості як безробітні;
  4. на період карантину проводити розрахунок житлових субсидій з урахуванням збільшених на 50 відсотків соціальних нормативів, у межах яких надається субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, що встановлені підпунктами 2–6 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409.
Повернутися вгору