Як відбувається списання заборгованості населення за спожиті житлово-комунальні послуги?

06.10.2020

На сьогодні чинним законодавством України не передбачено списання боргів населення за спожиті житлово-комунальні послуги. Проте, відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг наразі регулює Закон України від 09.11.2017 № 2189-VIII
«Про житлово-комунальні послуги» (далі – Закон).

Згідно зі статтею 12 Закону надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Серед істотних умов договору між виконавцями та споживачами житлово-комунальних послуг є порядок оплати послуги та відповідальність сторін за порушення договору.

Статтею 7 Закону передбачено, що споживач зобов’язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановленні відповідними договорами.

Також статтею 9 Закону передбачено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

Відповідно до загальних умов виконання зобов’язання, установлених статтею 526 Цивільного кодексу України, зобов’язання повинно виконуватись належним чином згідно з умовами договору та вимогами цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства. Недотримання таких вимог призводить до порушення зобов’язань.

Отже, згідно із зазначеними нормами законодавства споживачі зобов’язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.

У разі невиконання умов договору, зокрема в частині оплати житлово-комунальних послуг, підприємство може звернутися до суду з відповідним позовом.

Питання щодо стягнення заборгованості вирішується в судовому порядку.

Повернутися вгору