Моніторинг забезпечення територій та населених пунктів містобудівною документацією (І півріччя 2018 року)

10.07.2018

Моніторинг забезпечення територій та населених пунктів містобудівною документацією (І півріччя 2018 року)

Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України проведено черговий моніторинг забезпечення територій та населених пунктів України містобудівною документацією.

За узагальненою інформацією, що надійшла від обласних державних адміністрацій, загальна ситуація із забезпеченням містобудівною документацією у першому півріччі 2018 року є наступною.

Схемами планування території забезпечені всі області. Разом з тим, у трьох областях схеми планування залишаються застарілими – розробленими  у 80-х – 90-х роках:

 • Івано-Франківська – 1979 рік розроблення,
 • Київська – 1988 рік розроблення,
 • Тернопільська – 1979 рік розроблення.

Наразі нараховується лише п’ять районів, де відсутні схеми планування –  три у Запорізькій області та два у Хмельницькій областях.

Разом з тим, 78,8 % схем планування території районів розроблено ще за радянських часів, а тому вони є мало актуальними для практичного застосування в сучасних соціально-економічних реаліях.

Чинними генеральними планами міст забезпечені всі обласні центри, міста обласного значення та міста районного значення.

При цьому зберігається позитивна динаміка в частині оновлення містобудівної документації на місцевому рівні в розрізі міст обласного та районного значення.

У першому півріччі 2018 року затверджено 3 нових генеральних плани  міст обласного значення та 7 нових генеральних планів міст районного значення. Відповідним чином, відсоток актуальних генеральних планів, розроблених після 2011 року, становить для:

 • міст обласного значення – 42,7 % (+ 2,2 % за звітний період),
 • міст районного значення – 16,3 % (+ 2,8 % за звітний період).

За рахунок розроблення у першому півріччі дванадцяти генеральних планів з 14,6 % до 16,4 % збільшилась кількість актуальних генеральних планів селищ міського типу, розроблених після 2011 року. При цьому, загальний відсоток забезпечення селищ міського типу генеральними планами становить 96,3 %.

Незадовільною залишається ситуація із забезпеченням містобудівною документацією сільських населених пунктів. Незважаючи на розроблення у першому півріччі 2018 року 249 нових генеральних планів сіл (найбільше у Хмельницькій області – 39, Івано-Франківській області – 34, Полтавській області – 31, Херсонській області – 25), суттєвого покращення стану справ у цьому сегменті не відбулось.

Лише у 73,5 % (+ 0,5 % за звітній період) сільських населених пунктів є генеральні плани. При цьому, тільки 11,0 % (+ 0,9 % за звітній період) таких генеральних планів, розроблених після 1991 року, слід вважати актуальними.

Застарілість проектних рішень наявних генеральних планів, розроблених ще за радянських часів, є ключовою проблемою у сфері забезпечення населених пунктів містобудівною документацією. Наразі потребують оновлення, внесення змін  або нового розроблення генеральні плани:

 • міст-обласних центрів – 1 (м. Івано-Франківськ);
 • міст обласного значення – 27 (20,6 % від загальної кількості);
 • міст районного значення – 97 (39,6 % від загальної кількості);
 • селищ міського типу – 406 (59,7 % від загальної кількості);
 • сільських населених пунктів – 23850 (88,9 % від загальної кількості).

Також Мінрегіоном проведено моніторинг забезпечення планами зонування територій міських населених пунктів.

У лютому цього року затверджено план зонування території м. Запоріжжя, завдяки чому відсоток забезпечення обласних центрів зазначеним видом містобудівної документації досягнув 86,4 %.

Наразі відсутні плани зонування лише у містах – обласних центрах Івано-Франківську та Полтаві, а також столиці України – місті Києві.

Крім того у першому півріччі розроблено та затверджено шість планів зонування території міст обласного значення та десять планів зонування території міст районного значення.

Відповідним чином, відсоток забезпечення міських населених пунктів планами зонування території складає для :

 • міст обласного значення – 58,0 % ( + 4,6 % за звітній період),
 • міст районного значення – 11,8 % ( + 4,0 % за звітній період).
Повернутися вгору