Інформаційно-аналітична довідка щодо стану реалізації Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону

08.04.2020

Станом на квітень 2020 року 

Стратегія Європейського Союзу для Дунайського регіону (далі – Стратегія) є прикладом скоординованого підходу щодо розвитку великого макрорегіону, реалізація якого відкриває можливості для поліпшення співпраці між Україною та країнами-учасниками Стратегії, та спрямована на забезпечення інфраструктурного, екологічного, соціально-економічного та інституційного розвитку.

Країни-учасниці Стратегії пов’язані географічним простором – Дунайським регіоном, що має спільні проблеми та виклики на шляху його сталого розвитку. Українська частина Дунайського регіону охоплює Одеську, Івано-Франківську, Чернівецьку та Закарпатську області.

Впровадження Стратегії сприяє виконанню Україною своїх зобов’язань, визначених Угодою про асоціацію між Україною та ЄС. Зокрема, Стратегія сприяє виконанню міжнародних зобов’язань, взятих державами-членами ЄС та Україною у сферах судноплавства, охорони навколишнього середовища, зокрема водних екосистем, включаючи збереження живих водних ресурсів, для досягнення хорошого екологічного стану, а також як і в інших відповідних сферах людини[1].

 Участь України в реалізації Стратегії

Для забезпечення узгодження дій центральних і місцевих органів виконавчої влади з питань участі України в реалізації Стратегії Урядом України:

– утворено Координаційний центр з провадження діяльності, пов’язаної з участю України в реалізації Стратегії ЄС для Дунайського регіону (далі – Координаційний центр)[2];

 • призначено Національного координатора Стратегії [3];
 • оновлено склад Координаційного центру з провадження діяльності, пов’язаної з участю України в реалізації Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону та внесено зміни до Положення про нього [4].

Функцію організаційного, інформаційного та матеріально-технічного забезпечення діяльності Координаційного центру покладено на Мінрегіон.

Мінрегіоном на постійній основі ведеться активна робота щодо підвищення ефективності діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади, пов’язаної з участю України в реалізації Стратегії, та забезпечення участі представників України в заходах, що відбуваються в рамках Стратегії. Так, протягом 2019 року:

 • проведено зустріч Національного координатора з представниками Європейської комісії щодо питань реалізації в Україні Стратегії та ДТП;
 • взято участь у спільному засіданні Національних координаторів та Керівників пріоритетних напрямів Стратегії (23-24.05.2019, м. Бухарест, Румунія);
 • взято участь у 8-му щорічному Форумі країн-учасниць Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону (26.06 – 28.06.2019, м. Бухарест, Румунія);
 • взято участь у засіданні Національних координаторів Стратегії (21.11 – 22.11.2019, м. Загреб, Республіка Хорватія);
 • впродовж серпня – вересня 2019 проведено цикл тематичних нарад, за участі представників Закарпатської, Івано-Франківської, Одеської та Чернівецької облдержадміністрацій та центральних органів виконавчої влади, які визначені відповідальними за пріоритетними напрямами Стратегії в Україні;
 • проведено Всеукраїнську нараду з актуальних питань формування та реалізації державної регіональної політики (19-20.12.2019, Львів).

У грудні 2019 року Мінрегіоном здійснено також перегляд Плану дій Стратегії та надано зауваження і пропозиції до Спільного секретаріату Стратегії.

Дунайська транснаціональна програма

Дунайська транснаціональна програма (далі – Програма) є фінансовим інструментом ЄС з реалізації Стратегії ЄС для Дунайського регіону, участь у якій відкрила українським партнерам можливість отримати доступ до фінансових ресурсів у розмірі 5 млн євро для впровадження спільних з партнерами з ЄС проектів на території Дунайського регіону. Метою Програми є розвиток громад в 14 країнах Дунайського регіону (Австрія, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Хорватія, Чеська Республіка, Німеччина, Угорщина, Молдова, Чорногорія, Румунія, Сербія, Словенія, Словаччина та Україна) шляхом зміцнення транскордонного співробітництва.

Українська частина Дунайського регіону охоплює Одеську, Івано-Франківську, Чернівецьку та Закарпатську області.

Нормативно-правове забезпечення реалізації Програми

15.12.2017 між Урядом України, урядом Угорщини та Європейською Комісією було підписано Угоду про фінансування Дунайської транснаціональної програми (Interreg V-B Danube — CCI 2014TC16M6TN001) (далі – Угода).

19 серпня 2018 року прийнято Закон України «Про ратифікацію Угоди про фінансування Дунайської транснаціональної програми (Interreg V-B Danube – CCI 2014TC16M6TN001)».

З метою належного виконання зобов’язань за Угодою Урядом України було затверджено відповідний План заходів [5], запроваджено систему управління та контролю за виконанням Угоди [6] та створено Національний контактний пункт ДТП, виконання функцій якого покладено на Мінрегіон.

Наразі, Мінрегіоном здійснюється підготовка проєкту Порядку сприяння відшкодуванню бенефіціарами (партнерами) проєктів, бенефіціарами технічної допомоги неналежно витрачених коштів Європейського Союзу у рамках виконання Угоди.

Крім того, Національним контактним пунктом на постійній основі здійснюється загальна координація та комунікація з Спільним Секретаріатом Дунайської транснаціональної програми та надається інформаційно-консультаційна підтримка  українських партнерів проєктів, які реалізуються в рамках Програми.

Реалізації міжнародних проєктів в рамках Програми

Долучення України до Програми надало можливість українським партнерам брати участь в 2-му конкурсному відборі проєктів та подальших конкурсах в рамках Програми.

За результатами проведення 2-го конкурсу проєктів було відібрано та розпочалась реалізація 7 проєктів за участю українських партнерів, а саме:

 • Boost potential of young innovators to pioneer change in energy efficiency inside danube macro-region;
 • Embracing failure to facilitate second-chance entrepreneurship in the danube region;
 • Leveraging finance 4 positive social change;
 • Fostering innovation in the danube region through knowledge engineering and ipr management;
 • Sediment-quality information, monitoring and assessment system to support transnational cooperation for joint danube basin water management;
 • Management and utilization of urban forests as natural heritage in danube cities;
 • Transnational cluster cooperation active on agro – food, based on smart specialization approach in danube region.

Більш детально з інформацією щодо проєктів можна ознайомитися за посиланням https://cutt.ly/ntxtzCiЗ (офіційний сайт Програми).

Наразі триває 3-й конкурсний відбір проєктних пропозицій за пріоритетними напрямами:

 • «Інноваційність та соціальна відповідальність»,
 • «Навколишнє середовище та культурна відповідальність»,
 • «Покращення інфраструктурних зв’язків та енергоефективність»
 • «Ефективне урядування в Дунайському регіоні».

Для участі у 3-му конкурсному відборі проєктів в рамках Програми у 2019 році було подано 80 проєктних заявок за участі українських партнерів. До другого етапу конкурсу було допущено 11 проєктних пропозицій з українськими партнерами.

По завершенню конкурсного відбору інформація про результати буде розміщена на офіційному сайті Дунайської транснаціональної програми.

[1] Стаття 414 глави 19 «Річка Дунай» Угоди про асоціацію Україна-ЄС.

[2] Постанова Кабінету Міністрів України від 21.09.2011 № 994 «Про утворення Координаційного центру з провадження діяльності, пов’язаної з участю України в реалізації Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону»

[3] Постанова Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1098 «Деякі питання транскордонного, міжрегіонального, прикордонного співробітництва та участі України в реалізації Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону».

[4] Постанова Кабінету Міністрів від 18.12.2019 № 1060 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21 вересня 2011 р. № 994»

[5]   Розпорядження Кабінету Міністрів України від 15.05.2019 № 337-р «Про затвердження плану заходів з організації виконання Угоди про фінансування Дунайської транснаціональної програми (Interreg V-B Danube – CCI 2014TC16M6TN001)».

[6] Постанова Кабінету Міністрів України від 20.11.2019 № 1038 «Про запровадження системи управління та контролю за виконанням Угоди про фінансування Дунайської транснаціональної програми (Interreg V-B Danube – CCI 2014TC16M6TN001)»

Повернутися вгору