СТИМУЛЮВАННЯ ЗА ПРОГРАМОЮ ДЕРЖАВНОЇ ПІДТРИМКИ «ТЕПЛІ КРЕДИТИ» ОБ’ЄДНАНЬ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНИХ БУДИНКІВ, ЖИТЛОВО-БУДІВЕЛЬНИХ КООПЕРАТИВІВ ДО ВПРОВАДЖЕННЯ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНИХ ЗАХОДІВ
На сьогоднішній день в Україні діє Державна цільова економічна програма енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2020 роки, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2010 № 243 (далі – Програма), в рамках якої передбачено співфінансування з державного бюджету енергоефективних заходів.
Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження (далі – Порядок), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2011 № 1056, визначено механізм реалізації Програми.
Згідно із пунктом 2 Порядку головним розпорядником бюджетних коштів є Мінрегіон.
Відповідальним виконавцем бюджетної програми є Держенергоефективності.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є Держенергоефективності, а також визначені головним розпорядником бюджетних коштів безпосередні виконавці завдань і заходів Державної цільової економічної програми енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2020роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 2010 р. № 243.
Згідно із підпунктом 3 пункту 3 Порядку передбачено стимулювання об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельних кооперативів до впровадження енергоефективних заходів шляхом відшкодування частини суми кредиту, залученого на придбання енергоефективного обладнання та/або матеріалів, до яких належать:
Підпунктом 4 пункту 5 Порядку, державні банки або банки, у статутному капіталі яких 75 і більше відсотків акцій належить державі (далі – уповноважені банки) (ПАТ «ПриватБанк» – в рамках стимулювання ОСББ/ЖБК, АТ «Ощадбанк», АТ АБ «Укргазбанк», АТ «Укрексімбанк»), визначено як банки, що уповноважені взаємодіяти з Держенергоефективності в частині виплати відшкодування за кредитами, залученими в рамках реалізації Програми.
Відповідно до підпункту 4 пункту 5 Порядку, у кредитних договорах зазначаються цілі кредитування відповідно до підпункту 3 пункту 3 Порядку із посилання на відповідний підпункт пункту 2 додатка 2 до Програми.
Для отримання позичальниками відшкодування частини суми кредиту уповноважені банки щомісяця до 15 числа місяця, що настає за звітним, але не пізніше 15 грудня поточного року подають Держенергоефективності два примірники зведеного реєстру позичальників, які мають право на отримання відшкодування, передбаченого підпунктом 3 пункту 3 Порядку.
Відшкодування позичальнику частини суми кредиту проводиться одноразово в розмірі 40% суми кредиту (70% – для отримувачів субсидій), але не більш як 14000 гривень в розрахунку на одну квартиру багатоквартирного будинку за одним кредитним договором.
У разі коли позичальником є об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельний кооператив, у багатоквартирних будинках яких зареєстровані (фактично проживають) фізичні особи, яким в установленому законодавством порядку призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, відшкодування такому позичальнику частини суми кредиту на здійснення заходу, передбаченого підпунктом 3 пункту 3 цього Порядку, здійснюється одноразово в розмірі, що розраховується за такою формулою (але не більш як 14000 гривень в розрахунку на одну квартиру багатоквартирного будинку за одним кредитним договором):
P = 40% х (Nз – Nс)/Nз + 70% х Nс/Nз,
де Р – розмір відшкодування, відсотків;
Nз – загальна кількість квартир багатоквартирного будинку;
Nс – кількість квартир багатоквартирного будинку, в яких зареєстровані (фактично проживають) фізичні особи, яким в установленому законодавством порядку призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
У випадку повного або часткового дострокового повернення позичальником кредиту відшкодування частини суми кредиту, що надійшло від Держенергоефективності, спрямовується уповноваженим банком для погашення частини суми кредиту в розмірі суми заборгованості за кредитним договором, а сума залишку відшкодування частини суми кредиту – на поточний рахунок позичальника, відкритий в уповноваженому банку.
Обов’язковою умовою для включення уповноваженим банком відомостей до зведеного реєстру позичальників (ОСББ/ЖБК) є подання таким позичальником до уповноваженого банку:
Відповідно до підпункт 4 пункту 5 Порядку, у разі коли позичальником (ОСББ/ЖБК) залучено кредит на придбання електричних котлів для водяної системи автономного теплопостачання або водяної індивідуальної (автономної) системи опалення та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до них, обов’язковою умовою для включення уповноваженим банком відомостей до зведеного реєстру позичальників є подання таким позичальником, крім підтвердних документів:
Позичальники зобов’язані подати до уповноваженого банку підтвердні документи не пізніше 30 листопада року, в якому укладено кредитний договір.
У разі встановлення факту відсутності підтвердних документів отримане відшкодування частини суми кредиту протягом одного місяця повертається уповноваженим банком до державного бюджету.
Разом з тим, у разі встановлення факту нецільового використання кредитних коштів отримане відшкодування частини суми кредиту протягом одного місяця повертається позичальником до уповноваженого банку, який протягом трьох робочих днів повертає зазначені кошти до державного бюджету.
Підтвердні документи зберігаються уповноваженими банками протягом строку, передбаченого законодавством для зберігання документів за кредитною операцією, та надаються уповноваженим банком Держенергоефективності на його письмову вимогу за згодою позичальника.
Для здійснення заходів, передбачених підпунктом 3 пункту 3 Порядку, Держенергоефективності щомісяця до 25 числа на підставі договорів про взаємодію та зведеного реєстру позичальників, які мають право на отримання відшкодування, перераховує бюджетні кошти, що підлягають відшкодуванню позичальникам, на рахунки відповідних уповноважених банків для погашення частини суми кредиту.
Відповідно до абзацу першого підпункту 4 пункту 5 Порядку, уповноважені банки здійснюють перерахування коштів позичальникам протягом двох робочих днів з дня їх зарахування на рахунки уповноважених банків.
Відповідальність за надання та зміст зведених реєстрів позичальників покладається на уповноважені банки.
Зазначаємо, що продовжується робота із залучення місцевої влади до співфінансування заходів з енергоефективності для населення. Станом на 16 листопада 2018 року прийнято 363 регіональних місцевих програм підтримки впровадження енергоефективних заходів.
Більш детальна інформація розміщена на сайті Державного агенства з енергоефективності та енергозбереження України (http://saee.gov.ua/), яке є відповідальним виконавцем вказаної бюджетної програми у розділі «Державна підтримка енергозбереження»,
На офіційному веб-сайті Держенергоефективності (http://saee.gov.ua/) також працює інтерактивна карта місцевих програм відшкодування відсотків за «теплими» кредитами», яку можна переглянути на головній сторінці Держенергоефективності, зайшовши в рубрику «Місцева підтримка енергомодернізації житла Інтерактивна карта» або за посиланням (http://saee.gov.ua/uk/programs/map). Щодо наявності відповідної програми, а також можливості участі в ній, радимо звертатися до місцевих органів влади.