Мінрегіон сприяє в реалізації проектів з енергоефективної та кліматичної політики на рівні громад

22.12.2020

Міністерства розвитку громад та територій України вже багато років є Національним координатором проекту ЄС «Угода мерів – Схід».

Угода мерів – Схід – це проект, який фінансується Європейським Союзом, націлений на об’єднання місцевих, регіональних та національних органів влади країн Східного партнерства, в тому числі України, в їх прагненні розвивати регіональну політику на основі принципів сталої енергії, посилення енергетичної безпеки та підтримку глобального руху в боротьбі зі змінами клімату.

За підтримки Міністерства розвитку громад та територій України, в рамках реалізації проекту ЄС «Угода мерів – Схід», проводяться постійні інформаційно-навчальні заходи, зокрема, 4 грудня, відбувся он-лайн захід присвячений новій темі: «Реалізація проектів в рамках енергетичної та кліматичної політики: проектний менеджмент».

До цього заходу долучилось понад 215 громад України (заступники міських голів, енергоменеджери, проект-менеджери) представники міжнародних організацій та донорів, та інші зацікавлені сторони.

 «На сьогодні Україна широко використовує міжнародну фінансову допомогу, яка спрямовується для подальшого просування європейських завдань «зеленого» розвитку на національному рівні для досягнення максимального скорочення CO2, збільшення впровадження відновлювальних джерел енергії, підвищення енергоефективності в кінцевому споживанні, а це можливо досягти лише шляхом залучення професійних людей до роботи з реалізації проектного менеджменту на муніципальному рівні. Є ряд відкритих кредитних ліній, але динаміка участі українських міст невисока і основною перешкодою, є відсутність людей, які працюватимуть з проектом від початку – ідеї до повної його успішної реалізації. Є багато міст в Україні, які не справляються з реалізацією проектів міжнародної підтримки, але є,й такі міста як, наприклад, Тернопіль, Миколаїв, Житомир, які залучили фахових людей до роботи з проектами і вже мають високі результати за рахунок якісного планування, розробки бізнес-планів, планів фінансування, планів погашення позик … », – наголосив Перший заступник Міністра розвитку громад та територій України Василь Лозинський.

На практиці, після офіційного приєднання міст України до Угоди мерів, українські міста-підписанти, зобов’язуються розробити План дій зі сталого енергетичного розвитку (далі – Плани дій) та клімату протягом двох років. У прийнятому місцевою радою Плані дій підписант описує заходи, що сприяють зниженню СО2 на 20% до 2020 року і 30% до 2030 року.

Реалізація заходів Планів дій потребує розробки якісних проектів з енергоефективної та кліматичної політики та залучення фінансування.

Вивчення питання застосування проектного менеджменту під час реалізації проектів з енергоефективної та кліматичної політики на рівні громад в рамках Планів дій, надає можливості:

  • вміло залучити, як державні, так і міжнародні джерела фінансування в рамках проекту ЄС «Угода мерів – Схід» та інших проектів, які фінансуються міжнародними партнерами з розвитку в Україні;
  • ставати більш гнучкими та здатними реалізовувати проекти розвитку інфраструктури та проекти міжнародної технічної допомоги у визначені стислі терміни з найбільш оптимальним використанням наявних ресурсів та застосуванням сучасних практик управляння проектами;
  • ефективно управляти наявними проектами на місцях, встановлювати їх пріоритетність для 100% досягання завершення роботи;
  • реалізувати взаємозв’язки щодо досягнення спільних, єдиних цілей з Планами дій сталого енергетичного розвитку міст України.

Проект ЄС «Угода мерів – Схід» надає підтримку:

  • місцевим органам влади України, які прагнуть приєднатися до нової ініціативи Угода мерів і готові взяти на себе зобов’язання по розробці та реалізації Планів дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату;
  • містам-підписантам Угоди мерів, які вже розробили Плани дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату.
  • національним і територіальним координаторам, а також прихильникам Угоди мерів, які беруть безпосередню участь у діяльності з розвитку потенціалу та розширення співробітництва.

У рамках цього заходу також було  проведено відкритий он-лайн діалог на тему необхідності застосування проектного менеджменту на муніципальному рівні при впроваджені енергоефективних проектів із залученням зовнішнього фінансування від донорів та міжнародних фінансових організацій та поінформовано про результативність кращих практик демонстраційних проектів, які вже реалізовано в Україні.

Учасники заходу вивчали такі актуальні на сьогодні питання:

  • основні бар’єри для залучення зовнішнього фінансування, як на національному, так і на локальному рівні;
  • групи впровадження проектів: практики та рекомендації для покращення;
  • можливості для співпраці з міжнародними фінансовими організаціями.

На сьогодні, Мінрегіон виступає координатором або бенефіціаром у співпраці з проектами міжнародної технічної допомоги та міжнародними фінансовими організаціями, зокрема, з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ), Швейцарською Конфедерацією через Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (SECO), з Міжнародним банком реконструкції та розвитку (МБРР), з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ).

Переглянути відеозапис заходу можна за наступним посиланням.

Довідково.

Міністерство розвитку громад та територій України з 2014 року є Національним координатором реалізації проекту Європейської комісії «Угода мерів – Схід».

Угода мерів вже близько 10 років залучає місцеві та регіональні муніципалітети країни до сталого розвитку, шляхом:

– запровадження та застосування енергоменеджменту;

– розробки Планів дій сталого енергетичного розвитку міста/ОТГ до  кінця  2030 року;

– підтримки залучення фінансування на реалізацію проектів містами-підписантами Угоди мерів, адаптованих до зміни клімату, спрямованих на скорочення викидів СО2 на 30%, зменшення споживання природного газу до 30%, та збільшення та застосування альтернативних видів палива до 30%.

Українськими містами, що стали учасниками Угоди мерів  є близько 278 муніципалітетів, це міста від 1,1 млн. мешканців до 13 тис. мешканців, зокрема, м. Бердянськ, м. Вінниця, м. Жовква, м. Дніпродзержинськ, м. Кам’янка, Бузька, м. Трускавець, м. Херсон, м. Хмільник та інші.

Детальна інформація про співпрацю України з Європейською ініціативою «Угода мерів – Схід» щодо залучених місцевих та регіональних органів влади міститься на інформаційному порталі «Угоди мерів», офіційного веб-сайту, за адресою: http://com-east.eu/uk/.

Повернутися вгору