Особливості реалізації енергоефективних проектів у муніципальних будівлях Румунії

28.12.2019

Україна, яка споживає у загальному балансі більше 60–70 % імпортних енергоресурсів, є однією з енергозалежних країн Європи. І цьому сприяє не тільки їх відсутність, а й неефективне використання, що загрожує національним інтересам та національній безпеці країни. Тому вирішення питань енергозбереження та енергоефективності є одним з першочергових в умовах енергетичної кризи в країні.

В Україні, як і в більшості європейських країн, понад 30 % кінцевої енергії споживається будинками. Причиною цього є застарілий технічний стан будівель та залежність від імпорту дорогих енергоносіїв. До найбільш енергоємних громадських установ належать понад 1000 українських лікарень.

Деякі з них витрачають на енергоносії до 20% свого бюджету. А від цього страждає, насамперед, якість надання медичних послуг: лікарні не можуть закуповувати важливі медичні товари у необхідній кількості.

Малим містам і громадам часто бракує фінансових ресурсів та кваліфікованого персоналу для проведення необхідних ремонтних робіт. Без кваліфікованого енергоменеджера їм не вистачає знань, щоб підготувати дієві проекти для залучення фінансування, а також отримати достовірні дані щодо енергоспоживання в громадських будівлях.

Насамперед необхідність індивідуального консультування для демонстрації громадам можливостей отриманого застосування власного потенціалу й ефективного споживання енергоресурсів.

З 2 по 6 грудня 2019 делегація від України в складі представників Міністерства розвитку громад та територій України, муніципальних комунальних підприємств у сфері первинної медіко-санітарної допомоги, енергоменеджменту та інвестиційної діяльності органів місцевого самоврядування Тернопільської, Житомирської, Миколаївської, Чернігівської, Хмельницької, Запорізької, Вінницької, Донецької, Київської областей взяли участь у навчальній поїздці до Румунії (м. Бухарест, м. Міовені, м. Плоєшті, м. Мізіл), на тему: «Особливості реалізації енергоефективних проектів у муніципальних будівлях та лікарнях».

Захід був організований у рамках виконання проекту «Енергоефективність у громадах II», що реалізується в Україні Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ GmbH) за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.

Мета поїздки – поширення досвіду щодо особливостей впровадження енергоефективних проектів у муніципальних лікарнях.

Як відомо, з 2007 року Румунія є членом Європейського Союзу та вже 12 років працює  із запровадженими положеннями Директив ЄС в сфері енергоефективності будівель, відновлювальних джерел енергії, залученням фінансування та грантових коштів від європейських структурних фондів, удосконаленням  законодавства за практикою країн ЄС. У Румунії працюють місцеві програми з підвищення енергоефективності для багатоквартирних будинків, за співвідношенням фінансування  30% державний бюджет, 20% місцевий бюджет, 50% мешканці. Впроваджено інтелектуальний облік комунальних послуг або, тут, його називають інтелігентний. Показники лічильників передаються на відстані із застосуванням інтернету, що врегульовано на законодавчому рівні.

Учасники поїздки здійснили візити до лікарні «АС МЕДІКА», муніципалітет м. Мізил, новозбудованої міської лікарні, парку сонячних панелей у м. Міовені, лікарні невідкладної медичної допомоги та багатофункціонального бізнес-центру «Грін Лайн» округу Плоєшті.

Довідково

Унікальність парку сонячних панелей у м. Міовень, у тому, що вони повертаються за сонцем. Парк виробляє 2600 мВт/щороку, гарантія експлуатації 25 років, всього 5688 сонячних панелей, розміщених на 6 га. Вартість проекту 6 млн.Євро, що складає кошти ЄС 2%, 20% співфінансування місцевого бюджету, грант європейського структурного фонду. Обслуговує парк одна особа. Муніципалітет міста Міовень  працює, ще з 6 проектами з енергоефективності за єврофінансуванням.

Будівництво нової лікарні в м. Міовень  було завершено в 2019 році, велося з урахуванням європейських норм.  Будівля за класом енергоефективності А. Вартість 68 млн. Євро. кошти місцевого обласного та загальнодержавного бюджетів Румунії. Будівля обладнана найбільш сучасним опалювальним обладнанням з високим рівнем автономності та низьким енергоспоживанням.

Зважаючи на те, що в місті Міовені знаходиться та діє кластер автономної енергетики (АЕС та Інститут ядерних досліджень), лікарню також обладнано спеціальним блоком дезактивації та протирадіаційним укриттям.

Повернутися вгору