Інформація про моніторинг розвитку сільських територій (гірських, ОТГ)

20.11.2018

Інформація про моніторинг розвитку сільських територій (гірських, ОТГ)

Мінрегіоном у 2018 році розпочато моніторинг розвитку сільських територій, який проводиться за 2 напрямами відповідно до актуальних політик Міністерства: моніторинг розвитку гірських територій та моніторинг розвитку ОТГ.

Моніторинг соціально-економічного розвитку гірських населених пунктів українських Карпат здійснюється щопівроку на підставі даних Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської і Чернівецької облдержадміністрацій та центральних органів виконавчої влади.

За результатами моніторингу за 2018 рік можна відзначити, що спостерігається скорочення диспропорцій між розвитком гірських населених пунктів Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської і Чернівецької областей та цих регіонів в цілому, порівняно з попереднім роком, за основними соціально-економічними показниками у розрахунку на 1 особу населення (зокрема щодо обсягів сільськогосподарського виробництва, роздрібного товарообороту, доходів місцевих бюджетів та ін.).

З метою подолання скорочення існуючих розривів у розвитку гірських територій Кабінетом Міністрів України схвалено та внесено на розгляд Верховної  Ради України (реєстр. № 8154 від 19.03.2018) розроблений Мінрегіоном проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сталого розвитку та створення нових робочих місць у гірських та високогірних населених пунктах».

Також на початку 2018 року утворено Міжвідомчу робочу групу з аналізу проблемних питань гірських територій, за результатами роботи якої було розроблено проект Концепції розвитку гірських територій українських Карпат, який внесено на розгляд Уряду.

Моніторинг соціально-економічного розвитку об’єднаних територіальних громад проводиться щороку за основними показниками їх соціально-економічного розвитку відповідно до наказу Мінрегіону від 30.03.2016 № 75 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо формування і реалізації прогнозних та програмних документів соціально-економічного розвитку об’єднаної територіальної громади».

Станом на 15.03.2019 об’єднаними територіальними громадами разом з обласними державними адміністраціями надано фактичні дані за основними показниками їх соціально-економічного розвитку у 2018 році відповідно до наказу Мінрегіону від 30.03.2016 № 75.

За отриманими даними обласних державних адміністрацій, завдяки проведенню реформи децентралізації та запровадженню нових інструментів підтримки розвитку територій у більшості ОТГ за підсумками 2018 року спостерігається зростання по основних показниках, що характеризують економічну та фінансову ефективність їх розвитку.

Зокрема, у всіх ОТГ по всіх регіонах у 2018 році спостерігалося збільшення власних доходів їх бюджетів у розрахунку на 1 особу населення, порівняно з попереднім роком.

Збільшення кількості підприємств малого та середнього бізнесу у 2018 році відбулося у більшості ОТГ Вінницької, Волинської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Київської, Луганської, Львівської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Хмельницької областей. В той же час, у більшості ОТГ Дніпропетровської, Запорізької, Кіровоградської, Миколаївської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Черкаської, Чернівецької та Чернігівської областей у минулому році зафіксовано скорочення кількості підприємств малого та середнього бізнесу, порівняно з попереднім роком.

Також у 2018 році спостерігалося збільшення обсягів фінансування проектів регіонального розвитку, що реалізуються на територіях ОТГ Вінницької, Донецької, Запорізької, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Сумської, Херсонської та Хмельницької областей та збільшення кількості таких проектів у ОТГ Вінницької, Волинської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Херсонської, Черкаської та Чернігівської областей.

Загалом збільшення обсягів капітальних інвестицій у розрахунку на одну особу населення спостерігалося у більшості ОТГ Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Закарпатської, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Харківської, Херсонської та Чернівецької областей, а їх зменшення зафіксовано у ОТГ Донецької, Житомирської, Запорізької, Луганської, Львівської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської та Чернігівської областей.

В той же час слід зазначити, що збільшення кількості сільськогосподарських кооперативів у звітному році зафіксовано лише у більшості громад Закарпатської та Івано-Франківської областей, а переважною більшістю ОТГ по всіх областях прогнозується збереження їх кількості на рівні попереднього року.

Повернутися вгору