Співробітництво громад як мотивація до їх об’єднання

15.06.2016

Такий висновок зробили учасники дводенного семінару з обміну досвідом «Кращі практики місцевого самоврядування» (далі – Конкурс), що проходив на базі органів місцевого самоврядування Житомирщини, які мають успішний досвід втілення в життя корисних та цікавих проектів у цій сфері.

І хоча Конкурс не має фінансової складової, але, як зазначили учасники семінару, він відкриває шляхи до фінансування найамбітніших проектів, розроблених спільними зусиллями жителів громад. Адже в Україні свою діяльність здійснюють чисельні міжнародні проекти і програми, серед яких левова частка – європейські, які надають як технічну, так і фінансову допомогу нашій державі на шляху реформ, оскільки хочуть мати поруч країну-сусіда з високим рівнем економічного розвитку та стандартів якості життя.

Уже впевнено можна сказати, що Конкурс, який проводиться в Україні вже п’ятий раз, має свій почерк і стиль: урочисте відзначення переможців; ознайомчі візити до сусідніх європейських держав; виїзні семінари з обміну досвідом на базі органів місцевого самоврядування, що стали переможцями; видання збірок кращих практик.

Ті, хто стали фіналістами Конкурсу чи мали можливість бути учасниками заходів, пов’язаних із ним, безсумнівно, піднялись на щабель вище до поставленої громадою мети. Вони не конкуренти, а спільнота однодумців, які охоче діляться досвідом громад на шляху реформ, власними здобутками і завжди відкриті для спілкування та співробітництва.

Саме для таких однодумців відчинила двері Житомирська обласна рада, керівництво якої разом із облдержадміністрацією та міською радою сприяли проведенню семінару.

До речі, представники обласної ради також поділилися досвідом з деяких питань, зокрема, заступник голови обласної ради Наталія Рибак повідомила, що напередодні вони отримали перемогу, яку називають «маленькою», але яка відкриває дорогу до розвитку громади області та вирішення багатьох соціально-економічних проблем.

Йдеться про те, що Окружний адміністративний суд м. Києва задовольнив у повному обсязі позов голови Житомирської обласної ради А. Лабунської щодо визнання незаконними і нечинними тих частин постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1173 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо відповідності основним вимогам до дозвільної системи у сфері господарської діяльності», якими були внесені зміни до Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, (постанова Кабінету Міністрів від 30.05.2011 № 615), що ввели норму так званої «мовчазної згоди». Цією нормою було спрощено систему отримання дозволу підприємцям з видобувної галузі, але, як виявилося згодом, нею звузились права місцевих громад та органів місцевого самоврядування).

На сьогодні обласна рада уже працює над підготовкою статуту КП «БурштинПолісся», що дасть змогу покращити соціально-економічний стан області.

Крім того, Житомирщина має багаторічний досвід з організації роботи ексклюзивної муніципальної програми для молодих людей віком від 16 до 35 років «Школа місцевого самоврядування». Школа надає можливість талановитій молоді реалізувати себе в громадському житті міста, а також в якості спеціалістів виконавчих органів ради. Засновником проекту є міське молодіжне громадське об’єднання «ХХІ Платформа» та управління у справах сім’ї, молоді та спорту Житомирської міської ради. Програма діє з 2001 року, навчання безкоштовне. Її випускниками стали понад дві тисячі слухачів.

Учасники семінару зацікавлено слухали кожного виступаючого. Адже ще задовго до того, як було прийнято Закон України «Про співробітництво територіальних громад», органи місцевого самоврядування в пошуках шляхів розвитку громад і територій почали втілювати в життя власні ініціативи такого співробітництва, завдяки яким досягли позитивного вирішення певних проблем і здобули неоціненний досвід, який може слугувати своєрідною дорожньою картою іншим громадам.

Олександр Бичков, голова Семенівської міської ради Чернігівської області, поділився досвідом об’єднання ресурсів територіальних громад самого міста і сусідніх сіл Карповичі та Жовтневе для проведення реконструкції дитячого садка № 6 «Сонечко» для спільної користі – виховання дітей дошкільного віку.

Сам процес модернізації дитсадка пройшов організовано, швидко відповідно до визначених договорами строків: з 1 листопада 2015 року по 15 лютого 2016 року.

Реконструкцію проведено за фінансової підтримки двох проектів: Державного фонду регіонального розвитку (4,3 млн. грн.) та ЄС/ПРООН, яким профінансовано 75% від загальної вартості робіт (904,600 тис. грн.). Семенівською міською радою виконання робіт за першим проектом профінансовано на 437,17 тис. грн. У другому проекті співфінансування громад та міської ради склало – 25%.

Але цьому передував кропіткий та довготривалий підготовчий етап, який тривав понад рік.

Олександр Федорович зазначив, що у процесі впровадження практики не менш важливим здобутком стали позитивні зміни в свідомості громадян щодо ставлення до місцевої влади: процент поваги, довіри та бажання долучитися до корисних справ громади помітно зросли.

Про досвід з питань реалізації проектів транскордонного співробітництва, напрацьований Хоробрівською сільською радою Сокальського району Львівської області, зі знанням справи розповіла координатор проектів Людмила Буричка.

Як і в більшості населених пунктів, проблемою прикордонного села Хоробрів стали несанкціоновані сміттєзвалища та неякісні дороги.

У результаті пошуку шляхів вирішення згаданих проблем Хоробрівська сільська рада отримала запрошення від прикордонного сусіда – Гміни Долгобичів Республіки Польщі – до участі в Програмі транскордонного співробітництва «Польща – Білорусь – Україна 2007 – 2013».

Результатом такого співробітництва стали два успішно реалізовані проекти, завдяки яким удосконалено систему накопичення, зберігання і сортування відходів у селі Хоробрів, що суттєво покращило стан його довкілля, а також поліпшено прикордонну інфраструктуру, зокрема перебудовано ділянку повітової дороги Грубешів – Крилів – Долгобичів – державний кордон та проведено капітальний ремонт дороги з облаштуванням брукованого тротуару в селі Угринів.

Крім того, закладено перспективи подальшого добросусідського співробітництва із Гмінами Долгобичів, Мірче та Грубешівським повітом Республіки Польща задля покращення якості життя мешканців громади, підвищення інвестиційної привабливості регіону в цілому.

До уваги учасників семінару також було запропоновано практику, яка отримала Спеціальну відзнаку Конкурсу. На жаль, до сьогодні через відсутність фінансової підтримки з боку держави її реалізація призупинилася. Але вона є класичним зразком проходження комплексної процедури застосування норм Закону України «Про співробітництво територіальних громад» і заслуговує на популяризацію та використання іншими громадами.

Про етапи створення спільного комунального підприємства «Шляхрембуд» у Віньковецькому районі Хмельницької області розповів Віньковецький селищний голова Володимир Ананчук.

На сьогодні здійснено державну реєстрацію СКП «Шляхрембуд», про що свідчить запис в державному реєстрі суб’єктів підприємницької діяльності за

№ 650989, затверджено Статут підприємства, прийнято Програму «Співробітництво територіальних громад як інструмент реалізації конституційних прав» і визначено обсяги співфінансування інвестиційного проекту.

Досвідом жителів Новоборівської громади з відновлення діяльності Місцевої пожежної охорони (МПО) поділився селищний голова Григорій Рудюк.

Із шістьма суміжними сільськими радами налагоджено співробітництво для забезпечення утримання МПО на умовах співфінансування.

На сьогодні Новоборівська МПО забезпечує цілодобове чергування. Під її опікою знаходиться 31 населений пункт.

Команда (штатна чисельність – 9 осіб) має свій позивний та радіостанцію, що сприяє, у разі потреби, узгодженим діям з державними пожежними частинами міст Житомир та Коростень.

До першочергових завдань включено також проведення просвітницької роботи з питань безпеки життєдіяльності серед мешканців громади, а особливо серед її підростаючого покоління.

Команда під керівництвом Олега Журавського зуміла самостійно створити належні побутові умови (адже службу вони несуть цілодобово), облаштувати літню альтанку для відпочинку.

Як зазначив Григорій Рудюк, досвід співробітництва став хорошим підґрунтям на шляху об’єднання територіальної громади (далі – ОТГ), який Нова Борова пройшла однією з перших. Чотири села, які до того активно співробітничали із селищною радою з питань утримання місцевої пожежної охорони, об’єднались і в жовтні 2015 року довірили Григорію Рудюку, який має 19-річний стаж роботи на посаді селищного голови, стати очільником новоствореної Новоборівської ОТГ.

Сьогодні до Новоборівської ОТГ їдуть за досвідом з питань об’єднання не тільки представники громад Житомирщини, а також сусідніх областей.

Гарними здобутками у сфері співробітництва громад поділилися представники Полтавщини.

Кочур Лариса, керуюча справами виконавчого комітету Пирятинської міської ради зазначила, що місцева влада Пирятина дійшла висновку, що до спільної справи варто залучати громаду, і не лише свою.

Спільними діями та злагодженій роботі органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, громадських організацій та громади Пирятинської міської ради, Білоцерківської, Великокручанської, Дейманівської, Каплинівської, Олександрівської, Сасинівської та Харківецької сільських рад вдалося реалізували проект «Придбання сміттєвоза та контейнерів для покращення матеріально-технічної бази громад – спільний крок до чистого довкілля Пирятинського краю».

Завдяки впровадженню цієї практики та застосуванню норм закону «Про співробітництво громад» вдалося збагатити досвід у напрямі розвитку міжмуніципального співробітництва, що є одним із важливих напрямів реформи місцевого самоврядування в Україні.

Лариса Кочур відзначила, що громада задоволена результатами такого співробітництва. Крім того, Дитячий навчальний заклад «Сонечко» став ключовим дошкільним закладом міста, на базі якого проводиться систематична робота із прищеплення дітям бережного ставлення до природи, захисту довкілля та ведення здорового способу життя, тих норм поведінки, які є запорукою належного виховання підростаючого покоління.

У Семенівці, що є районним центром у Полтавській області, також за підтримки проекту Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) «Реформа управління на сході України» впроваджено практику зі співробітництва «Оновлене життя місцевої пожежної охорони на базі села Оболонь – запорука безпечної життєдіяльності сільських громад».

Проект став результатом спільної ініціативи десяти громад: Горошинської, Жовтневої, Іванівської, Криворудської, Наріжанської, Оболонської, Погребняківської, Степанівської, Товстівської та Худоліївської, в рамках якого придбано сучасний пожежний автомобіль.

Світлана Феденко, координатор проекту зазначила, що Закон України «Про співробітництво громад» це – узаконення мрій і бажань громад, завдяки якому вони можуть стати дієздатними для розв’язання спільних проблеми, що не вирішувалися роками.

Учасники семінару мали можливість відвідати смт Нова Борова та ознайомитися із досвідом відновлення діяльності Місцевої пожежної охорони (МПО), яку очолює Олег Журавський.

Доречним та цікавим був візит до Іршанської об’єднаної територіальної громади Володарсько-Волинського району Житомирської області, яку відвідали дорогою до Нової Борової. Анатолій Рак – голова громади охоче поділився досвідом впровадження реформи місцевого самоврядування і запевнив гостей, що об’єднання принесло громаді користь і сприяє її розвитку та реалізації подальших планів.

На сьогодні всі ми є учасниками змін, які є результатом впровадження реформи місцевого самоврядування. Співробітництво громад – це крок до її наступного етапу.

Ті, хто його пройшов, рішуче і швидко приймають рішення про добровільне об’єднання територіальних громад.

Семінар проведено за підтримки Програми РЄ «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні»

Повернутися вгору