Успішний досвід переможців Конкурсу «Кращі практики місцевого самоврядування» 2015 року – лідерам місцевих громад

16.06.2016

Успішний досвід переможців Конкурсу «Кращі практики місцевого самоврядування» 2015 року  – лідерам місцевих громад

У рамках реалізації Конкурсу «Кращі практики місцевого самоврядування» (далі – Конкурс), організатором якого третій рік поспіль є Мінрегіон, із 12 до 14 червня 2016 року в співпраці з Програмою РЄ «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні» та за сприяння Львівської міської ради, Львівської обласної ради, Турійської районної ради Волинської області організовано проведення семінару з обміну досвідом переможців 2015 року за однією темою «Стимулювання економічної активності, створення робочих місць».

Учасників заходу, який відбувся 13 червня у приміщенні Львівської міської ради, привітали міський голова Андрій Садовий, перший заступник голови облдержадміністрації Ростислав Замлинський, спеціальний радник Уряду України з питань децентралізації від Ради Європи Даніель Попеску та представник Мінрегіону.

Досвідом створення та функціонування першого у Львові бізнес-інкубатора «Startup Depot» поділився автор практики, а нині директор Департаменту «Адміністрація міського голови», Олександр Кобзарев (напередодні фіналісти конкурсу мали змогу відвідати сам заклад).

Мета практики – надання підтримки новим проектам у сфері інформаційних технологій та бізнес-послуг. Серед історій успіху – проект uMuni (www.umuni.com), фахівцями якого розроблено програму щоденного моніторингу споживання електроенергії, завдяки встановленню якої бюджетним установам міста Львова вдалося заощадити у 2015 році 18 млн. гривень.

Андрій Чайківський, заступник начальника відділу програмного та комп’ютерного забезпечення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, ознайомив із практикою підвищення економічної активності через використання електронних сервісів та мобільних додатків.

Практика орієнтована на впровадження сучасних інформаційних технологій для надання послуг («Електронний персональний кабінет» на сайті Центру надання адміністративних послуг), залучення інвестицій і розвитку туристичної галузі (мобільні додатки «Мобільний Івано-Франківськ», «Івано-Франківськ для туристів»).

Про діяльність Центру підтримки бізнесу, інвестицій та інновацій у м. Нікополь Дніпропетровської області, історію його створення та перспективи розвитку докладно поінформувала Катерина Муха, спеціаліст Центру.

Завдяки діяльності Центру, що зумовила створення 120 нових робочих місць, підприємці мають змогу отримати безкоштовні консультаційні послуги, ознайомитись із інформацією про об’єкти нерухомості, які можна використовувати у підприємницькій діяльності. Значна увага приділяється проблемам розвитку жіночого підприємництва.

З метою підтримки місцевого товаровиробника та надання допомоги у просуванні на ринку товарів і послуг, на сайті Центру діє віртуальна виставка-ярмарок.

На сьогодні експерти Центру проводять підготовчу роботу щодо створення у м. Нікополі Індустріального парку.

Тростянецький міський голова Юрій Бова, який другий рік поспіль не полишає сходинок п’єдесталу Конкурсу, презентував практику «Партнерство заради розвитку економіки». До речі, 25-27 червня 2016 року в м. Тростянець відбудеться щорічний фестиваль історичної реконструкції «Стара фортеця. Подорож крізь століття».

Крім досягнень у сфері розвитку культури та туризму, Тростянецькою міською владою проводиться активна робота в напрямі розвитку промислового виробництва, підвищення активності малого і середнього бізнесу, орієнтованого на зниження безробіття в місті. Так, у період із 2013 по 2015 роки створено 177 нових робочих місць.

Уміння злагоджено співпрацювати з Лохвицьким районним центром зайнятості – один із важливих аспектів роботи Ганни Циб, Вирішальненського сільського голови, яка з грудня 2015 року очолює місцеве ТОВ «СП «Паритет- Агроінвест» (Полтавська область). Завдяки укладанню договорів по залученню до громадських робіт мешканців громади, які залишились без роботи, забезпечується систематичне упорядкування та благоустрій населених пунктів сільської ради, а також зайнятість його мешканців, адже при формуванні бюджету сільської ради передбачалося виділення коштів для співфінансування громадських робіт.

Внаслідок реалізації такої ініціативи кожного року близько 50 осіб мали змогу отримати тимчасову роботу та дохід.

Останнім часом наші з вами співвітчизники їдуть у пошуках роботи до великих міст. Рецептом переїзду молодих родин із міста до села поділився Віктор Ольшевський, Снітківський сільський голова Мурованокуриловецького району Вінницької області, автор практики «Стратегія сталого розвитку Снітківської територіальної громади 2012 -2020 роки», яка зайняла перше місце в номінації «сільські та селищні ради» і стала достойним прикладом єдності слова і діла.

Мета Стратегії – запровадження на землях запасу і резерву сільської ради промислового ягідництва та садівництва із сучасними системами крапельного зрошення. У результаті її впровадження залучено понад 18 млн. грн. приватних інвестицій та створено 50 постійних робочих місць і 200 вакансій на період сезонного збирання врожаю.

А починаючи із 2013 року на постійне місце проживання до села прибули 7 родин віком до 30 років.

Основній меті Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні відповідає практика «Створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Жовтневе» з метою надання якісних послуг членам громади із збору та охолодження молока». Досвідом з цього питання поділилась Наталія Антипенко, Жовтневий сільський голова (Токмацький район, Запорізька область).

Завдяки відкриттю кооперативу, що об’єднує 233 родини, створено п’ятнадцять нових робочих місць для мешканців сіл сільської ради та суміжних сіл. Варто зазначити, що у 2015 році кооператив став членом спілки кооперативів України, а цей статус відкриває можливість кредитування будівництва сімейних ферм.

Із досвідом розвитку інфраструктури «зеленого» і «краєзнавчого» туризму учасників семінару ознайомила голова Турійської районної ради Волинської області Ольга Черен. У районі здійснено комплекс заходів по створенню умов для розвитку туристичної галузі: ухвалено районну програму малого та середнього підприємництва, де передбачено економічне стимулювання підприємницької діяльності, зокрема щодо надання туристичних послуг; створено три туристичні маршрути та відповідну інфраструктуру, а також підприємство, яке займається наданням та розвитком туристичних послуг.

Цього ж дня фіналісти Конкурсу 2015 року відвідали Турійський район та особисто пересвідчились, що досвід волинян є корисним для інших громад, які мають природні та історичні передумови для впровадження «зеленого» та «краєзнавчого» туризму.

Учасників семінару було поінформовано, що Мінрегіоном оголошено проведення конкурсу «Кращі практики місцевого самоврядування» у 2016 році (наказ від 08.06.2016
№ 142), підтримку в організації якого надаватиме Програма РЄ «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні» (далі – Програма).

Експерт Програми Ігор Абрам’юк ознайомив учасників заходу із методологією та особливостями проведення цьогорічного Конкурсу.

Менеджер Програми Андрій Гук повідомив учасникам семінару, що, крім конкурсу «Кращі практики місцевого самоврядування», Мінрегіоном та Програмою у 2016 році оголошено Всеукраїнський конкурс журналістських робіт за тематикою «Реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади», який має визначити кращі статті, відео-сюжети, радіопередачі, що висвітлюють події про впровадження реформ у державі.

Після підбиття підсумків фіналісти Конкурсу 2015 року відвідали кращу практику м. Львова – гуртовий ринок «Шувар», який є найбільшим торговельним комплексом з реалізації сільськогосподарської продукції на заході України.

14 червня учасники семінару продовжили роботу на території Турійського району Волинської області. Вони взяли участь у засіданні круглого столу «Сучасні інструменти розбудови спроможної громади», під час якого мали можливість обговорити питання реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади із представниками Інституту громадянського суспільства.

Про Муніципальну консолідацію в Україні та Європі, використання громадами можливостей міжнародних проектів та програм розповіли Рудольф Бауер, представник Центральноєвропейської Служби та Транскордонних Ініціатив і Василь Хім’як, експерт Представництва Спільного Технічного Секретаріату Програми Транскордонного Співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2007-2013 у Львові «Програма транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна у новій фінансовій перспективі 2014-2020».

Наступний семінар з обміну досвідом переможців Конкурсу 2015 року відбудеться 5-6 липня цього року в м. Житомир та смт Нова Борова.

Повернутися вгору