Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» запроваджує можливість індивідуального обліку для багатоквартирних будинків з вертикальною системою опалення. У Європі це називається heat cost allocator, у нас вони називаються прилади-розподілювачі теплової енергії. Що це за прилади? Вони допомагають визначити частку споживання теплової енергії конкретним опалювальним приладом в загальному споживанні будинку. Якщо лічильник ставиться на вводі в окреме приміщення споживача, то прилади-розподілювачі – це пристрої, котрі кріпляться на опалювальні прилади, на радіатори. Якщо у квартирі є 5 батарей – то треба поставити 5 приладів-розподілювачів.
Також обов’язковою умовою до встановлення приладів-розподілювачів теплової-енергії є те, що усі опалювальні прилади обладнуються автоматичними регуляторами температури повітря у приміщенні, а для однотрубних систем опалення – додатково замикаючими або обхідними ділянками.
Особливістю приладів-розподілювачів є те, що вони не працюють поодинці, вони працюють виключно як система. Їхні показання використовуються при розподілі виключно за умови, що такими приладами оснащено не менш як 50 відсотків опалювальних приладів (крім розташованих у приміщеннях (місцях) загального користування багатоквартирних будинків) у будівлі (п.4 ч.2 ст. 10 ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії»).
Прилади-розподілювачі встановлюються у разі економічної доцільності їх встановлення. Економічна доцільність визначається власником (співвласниками) будівлі або визначеною власником (співвласником) іншою особою. Критерієм є строк окупності витрат на оснащення будівлі приладами — розподілювачами теплової енергії та встановлення системи розподілу обсягів спожитої теплової енергії у будівлі з використанням приладів — розподілювачів теплової енергії – це визначається ПКМУ «Про затвердження Порядку визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та економічної доцільності встановлення приладів — розподілювачів теплової енергії» від 10 жовтня 2018 р. № 829.
Модель приладу-розподілювача теплової енергії визначається власником (співвласниками) будівлі за погодженням з виконавцем комунальної послуги або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги.
Рішення співвласників багатоквартирного будинку, що надається виконавцеві послуг або визначеній співвласниками іншій особі, оформлюється відповідно до вимог Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Інформація щодо погодженої моделі приладу-розподілювача теплової енергії доводиться до відома власників шляхом повідомлення на паперовому носії кожного власника (співвласника) будівлі та у будь-який інший зручний спосіб (поштою, телефаксом, електронною поштою, розміщується на інформаційних стендах (за наявності) у під’їздах будівлі (за наявності доступу) або біля них відповідальною особою тощо).
Порядок встановлення приладів-розподілювачів передбачено Наказом Мінрегіону «Про затвердження Порядку оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку/приладами-розподілювачами теплової енергії та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку» від 09.08.2018 № 205.
Після встановлення прилади-розподілювачі приймаються на абонентський облік виконавцем послуги або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги.