Даніель Попеску: Після завершення реформи децентралізації Україна матиме досвід, який зможе представляти як кращі практики іншим державам

26.11.2021

У Секретаріаті Ради Європи вважають, що реалізація реформи децентралізації може надихнути на успішне впровадження інших важливих для України реформ. На цьому наголосив керівник департаменту доброго врядування Директорату — ІІ з питань місцевої демократії Секретаріату Ради Європи Даніел Попеску під час зустрічі з Міністром розвитку громад та територій Олексієм Чернишовим. Відтак наразі триває робота над актуалізацією законодавства у частині децентралізації. Йдеться про зміни до Конституції та нову редакцію Закону України «Про місцеві державні адміністрації». 

«У результаті реформи децентралізації повноваження органів місцевого самоврядування розширилися. Відтак вони можуть реалізовувати більше проєктів, спрямованих на посилення потенціалу громад. І в такий спосіб збільшувати місцеві бюджети. Водночас таке розширення повноважень передбачає більшу відповідальність та необхідність нагляду від центральної влади. Тож зараз триває робота над законопроєктом “Про місцеві державні адміністрації”. Цей документ покликаний покращити взаємодію місцевої та центральної влади, аби ОМС працювали більше злагоджено та ефективно», — підкреслив Міністр Олексій Чернишов.

Зазначимо, після внесення змін до Конституції має розпочатися черговий етап законотворчої роботи для приведення законодавства України у відповідність до Європейської хартії місцевого самоврядування.

«Децентралізація — це одна з реформ в Україні, яка просувалась напрочуд добре. І ми вважаємо, що вона зможе стати натхненням та прикладом для впровадження інших реформ у вашій державі. Впевнений, що поки ця реформа закінчиться, цей досвід ми зможемо представляти як кращі практики іншим країнам. Сподіваюсь, наприкінці 2022 року законодавча частина впровадження реформи буде завершена, а це, мушу сказати, рекорд по часу», — зазначив Даніель Попеску.

Також учасники обговорили нову редакцію Закону України «Про столицю України – Київ».

«У межах реформи децентралізації важливо, аби всі громади мали рівні права та можливості. Саме тому прийняття законопроєкту про столицю є надважливим. Адже наразі Київська міська державна адміністрація існує тільки на папері, а її функціонал повною мірою не виконується», — зауважив заступник очільника Мінрегіону В’ячеслав Негода.

Нагадаємо, раніше Міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов повідомив про шість пріоритетних завдань для законодавчого забезпечення реформи децентралізації.

Довідково

Україна є членом Ради Європи з 1995 року та взяла на себе зобов’язання щодо дотримання європейських стандартів, зокрема, у сфері місцевої та регіональної демократії. Вона ратифікувала Європейську хартію місцевого самоврядування у 1997 році та Додатковий протокол про право на участь у справах органу місцевого самоврядування у 2014 році.

З метою забезпечення ефективного функціонування системи місцевого самоврядування в Україні відповідно до Європейських стандартів і кращих практик та надання якісних публічних послуг населенню Радою Європи впроваджується Програма «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні». Програма реалізується в рамках Плану дій Ради Європи для України.

Повернутися вгору