Для України питання енергоефективності та енергозбереження – це питання енергетичної незалежності та безпеки держави

04.03.2016

1456909516_dsc_7455Питання енергоефективності та енергозбереження для України – це в першу чергу питання енергетичної незалежності та безпеки держави.

Про це сказав начальник відділу енергозбереження в сфері житлово-комунального господарства Департаменту систем життєзабезпечення та житлової політики Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Роман Радченко під час виступу на круглому столі на тему «Енергоефективне Запоріжжя: виклики і можливості», який відбувся 1 березня у м. Запоріжжя.

«Сьогодні енергоефективність – це локомотив для реформування та розвитку української економіки. Цьому напрямку приділяється максимальна увага усіх гілок влади та суспільства», – зазначив він та нагадав, що Україна приєдналася до Енергетичного Співтовариства, взявши на себе відповідні зобов’язання щодо імплементації законодавства до норм, передбачених Договором.

Роман Радченко зауважив, що сьогодні Україна є однією з найменш енергоефективних країн в Європі – у житловому секторі середнє споживання енергії в 2-3 рази вище ніж у країнах Європейського Союзу.

«Середнє споживання теплової енергії в багатоквартирних житлових будинках складає 264 кВт*год на квадратний метр, в той же час у європейських країнах питоме споживання тепла в аналогічних будинках не вище 90 кВт*год на квадратний метр. Згідно з експертними оцінками в Україні бюджетні будівлі споживають теплову енергії від 130 до 250 кВт*год/м2, – в ЄС цей показник складає від 50 до 80 кВт*год/м2», – повідомив фахівець.

За його словами, нині державна політика у сфері енергоефективності зводиться до прямого бюджетного фінансування, що не вирішить проблему надмірного споживання енергії у житлових будинках по всій країні. У той же час у країнах ЄС перевага надається принципу стимулювання споживачів до впровадження енергоефективних заходів, що передбачає залучення коштів населення до модернізації власного житла за умови співфінансування з державного та/або місцевих бюджетів.

«До такого принципу прагнемо і ми. Вже розроблений та готується до розгляду у Верховній Раді України проект Закону «Про енергетичну ефективність будівель». Його прийняття сприятиме впровадженню енергоефективних заходів по всій Україні», – сказав Роман Радченко. Енергетичне Співтовариство підтримує цей законопроект та й надалі надаватиме Україні технічну допомогу у підготовці та розробці законодавства у сфері енергоефективності  у відповідності до вимог Євросоюзу.

Крім того, на законодавчому рівні запропоновано ряд інституційних ініціатив, які сприятимуть підвищенню енергоефективності в країні. Зокрема йдеться про законопроекти , які вже на сьогодні з стали Законами, а саме: «Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації», «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації» та «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Першим — встановлюються правові та економічні засади здійснення енергосервісу для підвищення енергетичної ефективності об’єктів державної та комунальної власності. Другим – передбачається допуск до української сфери енергоефективності інвесторів. Третім – розв’язуються руки співвласникам багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління, в тому числі проведення енергоефективних заходів.

Роман Радченко також нагадав, що з метою залучення позабюджетних (міжнародних) фінансових ресурсів до механізмів фінансування енергоефективних заходів і проектів за підтримки міжнародних фінансових установ, Уряду Німеччини та Євросоюзу Мінрегіоном ведеться робота над створенням Фонду енергоефективності, який має стати ключовим інструментом реалізації відповідної реформи енергоефективності.

«Віце-прем’єр-міністр України – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Генадій Зубко вже нещодавно презентував Концепцію та Модель Фонду Енергоефективності, над яким аналітики Мінрегіону разом з європейськими партнерами працювали останні декілька місяців. Він має стати прозорим механізмом фінансування проектів, спрямованих на скорочення споживаної енергії», – розповів він.

Наразі, в Україні діє Державна цільова економічна програма енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2016 роки, в рамках якої передбачено фінансування з державного бюджету енергоефективних та енергозберігаючих проектів. Фінансування програми у 2016 році передбачено Законом України «Про державний бюджет України на 2016 рік» в розмірі більш ніж 790 млн. грн.

Кошти виділяються на відшкодування 20% суми кредитів на придбання «негазових» котлів (для приватних будинків), 30% суми кредитів на придбання енергоефективного обладнання та матеріалів (для домогосподарств), 40% суми кредитів на придбання енергоефективного обладнання та матеріалів (для ОСББ) та 70% суми кредитів (для домогосподарств, які отримують субсидії на оплату ЖКП). Вже прийнято більш ніж 120 місцевих програм співфінансування заходів з енергоефективності для населення та ОСББ.

Нагадаємо, Мінрегіон формує та координує державну політику у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів енергозбереження та відновлювальних джерел енергії та альтернативних видів палива, але практичне втілення її має бути за органами місцевого самоврядування, які в умовах децентралізації мають відігравати основну дієву роль в розвитку енергоефективності та енергозбереження на місцевому рівні.

Повернутися вгору