Фонд енергоефективності – головний START-UP країни

14.06.2016

Ключовою іновацією Фонду енергоефективності, який запустимо в Україні ближчим часом, є можливість кожного українця власним коштом та із користю для себе інвестувати у персональну й національну енергонезалежність. Сьогодні всі усвідомлюють, що в України існує єдина можливість позбутися енергетичної залежності – це крокувати шляхом енергоефективності. Європа пройшла цей шлях.  І ми можемо скороти споживання енергії в сфері ЖКП мінімум вдвічі. Для цього і створюється Фонд енергоефективності,  який буде працювати за європейською моделлю та має стати ефективним інструментом державної політики.

Це нова, прозора та вільна від корупції установа, що створюється на засадах партнерства держави,міжнародних фінансових організацій та донорів. Його місія – захистити громадян, покращити житлові умови людей, знизити споживання газу і рахунки домогосподарств, та у такий спосіб зробити крок до енергетичної незалежності України.

Іноваційну успішність українського Фонду відпрацьовано у країнах-сусідах України. У Польщі свого часу створили “Фонд термореновації”, у Литві – “Фонд Jessica”, у Чехії – “Нові зелені збереження”. Тож ризик впровадження в Україні – мінімальний.

Плануємо запустити Фонд вже у січні 2017-го. До цього часу має бути прийнято низку законодавчих змін та передбачено бюджетні видатки. Дієву фінансову модель Фонду запропонували партнери з ЄС та Уряду Німеччини.

В Україні вкрай неефективна система постачання, обліку та споживання газу для опалення. І держава, і громадяни зацікавлені її змінити. Ми – союзники, оскільки змушені разом дотувати втрати газу, які щороку перевищують 60%. Із загальних обсягів в 18,6 млрд кубів ефективно використовується лише 7,2. У системі центрального теплопостачання втрачається – 2,4 млрд, у будинках – ще 9.

______2

Створення Фонду – це крок до європейських стандартів виробництва, постачання та споживання енергії в Україні. Фонд пропонуватиме доступні типові проекти енергоефективності для багатоповерхівок, рекомендації для індивідуальних будинків. Важливий фактор – забезпечення будинків лічильниками, що облікують споживання тепла. 2014-го таких будинків було 38%, у 2015-му – вже 51%, а цього року плануємо обладнати 80%.

Ключовий чинник – монетизація субсидій на спеціальних рахунках домогосподарств. Ці кошти можуть бути використані тільки для комунальних платежів та інвестицій в енергоефективність. Наше завдання – мотивувати людину економічно до персональних енергоінвестицій. Вона має усвідомити переваги енергоефективності для власного домогосподарства. Шлях кожного клієнта до власної енергоефективності буде максимально простим. За допомогою онлайн-платформи він обиратиме тип проекту, енергоаудитора, пропозиції будівельної компанії та банку, якщо необхідний

Важливо, що погашення кредиту почнеться тільки після пільгового періоду, коли проект буде реалізовано і досягнуто фактичної економії. Тому щомісячні кредитні платежі будуть менші, ніж економія на комунальних рахунках. Таким чином, завдяки Фонду заходи з енергоефективності стануть економічно привабливим для пересічного домогосподарства.

Викладемо економічний ефект мовою цифр. Річний рахунок пересічного домогосподарства сягає 14 тисяч грн. Реалізація проекту з енергоефективності дозволить заощаджувати щороку 8,5 тис. При цьому щорічні платежі за кредитами сягатимуть лише 6,5 тисяч. Таким чином економія домогосподарства до виплати кредиту складатиме щороку 2 тисячі гривень. А після його погашення – 8,5 тисяч. Таким чином, внаслідок реалізації проекту домогосподарства отримають вагомі переваги. Серед них – додаткова капіталізація будинку та підвищення його ринкової вартості, економія з урахуванням обслуговування теплових кредитів, підвищення комфорту житла, економія у 50% за тепло.

Ціль – вийти на заплановані економічні результати. Це, зокрема, щорічні заощадження у споживанні 1,5 млрд м3 газу вартістю $300 млн та зменшення його імпорту на 9,1 млрд грн. Це – 5 млрд економії щороку на бюджетному фінансуванні субсидій. Значна частина зекономлених коштів повертатиметься у галузь у вигляді енергоінвестицій.

Крім того, із запуском Фонду стартує новий для країни ринок енергоефективних проектів. Його інвестиційна ємність сягатиме 1,5 млрд євро щороку, що дозволить створити 75 нових тисяч робочих місць. Додаткові податкові збори від нового ринку сягатимуть до 5 млрд гривень щороку. Ці показники – ґрунт для створення тисяч українських стартапів.

Модель функціонування  Фонду енергоефективності, принципи його роботи, механізми фінансування, можливості для домогосподарств та ОСББ обговоримо з колегами-урядовцями, народними депутатами, міжнародними партнерами та громадськістю 23 червня 2016 р. в НСК “Олімпійський” на  Українському форумі з енергоефективності’16 під назвою “Фонд енергоефективності. Ключовий START–UP УКРАЇНИ”. 

Блог Геннадія Зубка на сайті Сегодня.ua

Повернутися вгору