Мінрегіон провів публічне громадське обговорення проекту Концепції державної політики по досягненню цілі «Українці живуть у комфортних містах та селах»

19.02.2020

За участю експертів, представників громадських організацій, державних установ, профільного комітету Верховної Ради України у  Міністерстві розвитку громад та територій України відбулося обговорення проекту Концепції державної політики по досягненню цілі 10.1 Програми діяльності КМУ «Українці живуть у комфортних містах та селах» та плану її реалізації.

Як зазначив директор Департаменту містобудування, архітектури та планування територій Сергій Білоус, значна частина населення України не вважає життєвий простір своїх населених пунктів безпечним і комфортним.

За дослідженням соціологічної групи «Рейтинг»,  життєвий простір жителів міст-адміністративних центрів областей України у 2019 році суттєво не покращився, а за деякими показниками погіршився. Так, наприклад, оцінка задоволеності доступу для осіб з інвалідністю, а це понад 2,7 млн українців, знизилася з 2,3 у 2016 році до 2,2 у 2019 році. Причинами такої ситуації є як прогалини у містобудівному законодавстві, так і реалізація містобудівної політики та місцях.

Наразі відсутні дієві механізми планування розвитку територій із залученням зацікавлених сторін на ранніх стадіях їх розроблення. Також існує проблема втрати актуальності або ж навіть відсутності містобудівної документації: у 2020 році закінчується термін чинної Генеральної схеми планування території України, 18,3% генеральних планів міст обласного значення та 38,4% генеральних планів міст районного значення розроблені ще за радянських часів. Реформа децентралізації та утворення ОТГ ставить новий виклик – для успішного розвитку громад необхідно запровадити новий вид містобудівної документації.

Також значну роботу необхідно провести у сфері технічного регулювання. На сьогодні близько 75% ДБН потребують перегляду, це і запровадження параметричного методу нормування, і відповідність європейським регламентам, і підвищення енергоефективності будівель, і якості будівельних матеріалів.

З метою реалізації державної політики по досягненню цілі Мінрегіон розробив проект Концепції, в якому передбачено 8 підцілей:

– підвищення частки громад (міст та територіальних громад), що мають затверджені концепції інтегрованого розвитку, які розроблені за участі основних заінтересованих сторін;

– забезпечення адміністративно-територіальних одиниць актуальною містобудівною документацією;

– реформування системи державного архітектурно-будівельного контролю;

– цифровізація містобудівної документації;

– створення умов для безпечної та комфортної життєдіяльності людей, забезпечення доступності (інклюзивності) життєвого простору;

– підвищення якості, рівня безпеки, комфорту та енергоефективності об’єктів будівництва шляхом створення ефективної системи технічного регулювання у будівництві;

– урегулювання основних вимог до споруд, а також умов розміщення на ринку будівельних виробів та створення системи технічної апробації будівельних виробів, що відповідає європейським вимогам;

– запровадження новітніх інформаційних цифрових технологій (ВІМ-технологій) на всіх етапах їх життєвого циклу об’єктів будівництва.

Показниками ефективності реалізації Концепції визначено зростання на 40 % рівня задоволеності населення якістю та безпекою життєвого простору в містах; підвищення позиції міст України у міжнародному рейтингу Global Liveability Index видання The Economist; усунення усіх грубих порушень у сфері містобудівної діяльності.

Наразі Мінрегіон очікує на пропозиції та зауваження для вдосконалення Концепції.

З текстом Концепції та планом її реалізації можна ознайомитись ТУТ .

Повернутися вгору