Мінрегіон розпочав громадське обговорення Концепції державної політики по досягненню цілі «Українці відповідально поводяться з побутовими відходами та не засмічують навколишній життєвий простір»

19.02.2020

«Перед Мінрегіоном поставлені завдання щодо зміни основного способу поводження з побутовими відходами, збільшення частки вторинної переробки побутових відходів, впровадження «розширеної відповідальності виробника» та залучення інвестицій задля збільшення потужностей для перероблення побутових відходів», – заявила заступник начальника Управління благоустрою територій та комунального обслуговування – начальник відділу поводження з побутовими відходами Міністерства розвитку громад та територій України Людмила Полтораченко під час громадського обговорення Концепції державної політики по досягненню цілі 10.7 Програми діяльності КМУ «Українці відповідально поводяться з побутовими відходами та не засмічують навколишній життєвий простір».

За словами Полтораченко, щороку на полігонах та сміттєзвалищах захоронюється 9 млн тонн побутових відходів, які продукує населення України. Із загальної обсягу відходів, лише 2,5 % – це побутові відходи, які утворює кожен житель нашої країни.

В той же час побутові відходи можуть бути джерелом:

– вторинної сировини, яка здатна замінити природні ресурси при виготовленні продукції, матеріалів чи речовин;

– енергії – вироблення електричної та теплової енергії з біогазу органічної складової побутових відходів та шляхом спалювання;

– і лише 15% залишків, непридатних для перероблення, направляти на полігони.

Щороку Україна втрачає близько 3 млн тонн вторинної сировини, що міститься у відходах, які потенційно можуть бути відновлені або повторно використані.

Тому пропонується запровадити роздільне збирання та перероблення побутових відходів шляхом імплементації європейських принципів в українське законодавство, в тому числі «розширеної відповідальності виробника» та створити умови до демотивації захоронення побутових відходів та формування і функціонування територіальних кластерів.

Для ефективної реалізації цілі Мінрегіон розробив проекти законів України «Про муніципальні відходи» та «Про упаковку та відходи упаковки».

Прийняття цих законів надасть можливість впровадити принцип «розширеної відповідальності виробника» та принцип взаємодії ОМС з організаціями розширеної відповідальності виробників.

Також міністерством заплановано:

– розробити методологію і провести кластеризацію регіонів за територіальними, соціально-демографічними ознаками та принципом економічної ефективності;

– визначити порядок взаємодії регіонів і громад при реалізації спільних інфраструктурних проектів з управління відходами;

– створити умови для підвищення вартості та/або екологічного податку на захоронення; стимулювати генерацію зеленої енергії – видобуток біогазу з органічної частини побутових відходів шляхом встановлення вимог для будівництва метантанків на полігонах;

– розробити технічні регламенти до компонентів побутових відходів.

Людмила Полтораченко звернулась до учасників обговорення з проханням надавати пропозиції та зауваження для вдосконалення Концепції.

З текстом Концепції та планом її реалізації можна ознайомитись ТУТ .

Повернутися вгору