Мінрегіон та МОЗ презентували узгоджену позицію щодо реформування системи охорони здоров’я в умовах децентралізації

15.04.2016

Мінрегіон_МОЗ

Цього року об’єднані громади отримають можливість самостійно розвивати систему надання первинних медичних послуг на своїй території. Також вже найближчим часом з’явиться методика формування мережі вторинної ланки охорони здоров’я – госпітальних округів. Ці кроки розв’яжуть існуючі проблеми зі створенням мережі якісних медичних послуг в об’єднаних громадах, а також узгодять дії центральних органів виконавчої влади і місцевого самоврядування у процесі подальшого реформування медичної галузі.

«Децентралізація – це не тільки передача повноважень і коштів на місця. Наше завдання – надати людям нову якість послуг. Сьогодні йде реформування всіх територіальних органів, і нам треба показати, як в контексті зміни системи управління надаватимуться освітні, медичні послуги, як буде налагоджена співпраця з пенсійним фондом, правоохоронними органами, як працюватимуть пожежні частини та поліцейські станції. Таким чином,  кожна територіальна громада розумітиме, як працюватиме ця система», – зазначив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко під час міжвідомчої наради, де головам обласних департаментів охорони здоров’я та представникам об’єднаних територіальних громад презентували концепцію реформування медичної сфери в контексті децентралізації.

«Спільно з Міністерством охорони здоров’я ми напрацювали концепцію впровадження медичних послуг в об’єднаних територіальних громадах в контексті децентралізації. За перше півріччя нам потрібно визначити остаточний механізм, щоб на 2017 рік ми затверджували бюджет уже в рамках прийнятої концепції та тих законів, які дозволять налагодити фінансування первинної, вторинної і третинної ланок медицини», – додав Віце-прем’єр-міністр.

Учасники заходу погодилися з тим, що на цьому етапі розвитку місцевого самоврядування в умовах децентралізації необхідно прийняти швидкі рішення, щодо вирішення нагальних питань надання медичних послуг як на базовому, так і на вторинному рівні.

За ініціативи Мінрегіону внесено зміни до законодавства, які дозволять об’єднаним громадам вже цього року не лише отримувати гроші з держбюджету на первинну медицину, а й визначати, як ці послуги надавати. Об’єднані громади зможуть самостійно або у співпраці створювати центри надання первинної медико-санітарної допомоги, розвивати амбулаторії чи ФАПи або ж користуватися послугами лікарів загальної практики – сімейних лікарів, які провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи-підприємці.

Відповідний наказ Міністерства охорони здоров’я вже підписано і знаходиться на юстуванні.

Щодо формування системи надання послуг в сфері охорони здоров’я другого рівня, протягом місяця за участі фахівців МОЗ, Мінрегіону та провідних  експертів планується розробити та затвердити методику формування госпітальних округів.

Після цього має бути затверджена постанова Уряду про склад  госпітальних округів, внесені змін до Бюджетного кодексу в частині фінансування програм надання вторинної медичної допомоги, а також зміни до Закону України «Про основи законодавства України про охорону здоров’я» в частині управління госпітальними округами.

Основною метою цих змін є модернізація медичної інфраструктури, а також перехід на оптимальну модель надання медичних послуг в державі, створення єдиного медичного простору, де пацієнт може отримати якісну послугу в будь-якому місці країни.

Повернутися вгору