Мінрегіон: Трансформація вугільних територій має відбуватись за принципами комплексності, поетапності та проєктного підходу

26.10.2020

На сьогодні трансформація вугільних території серед пріоритетів Міністерства розвитку громад та територій України. Наразі Мінрегіон, спільно з іншими міністерствами, міжнародними організаціями, обласними державними адміністраціями, фахівцями та професійними асоціаціями, працює над розробленням Концепції, яка стане дорожньою картою для розробки комплексної Національної програми трансформації вугільних територій до 2030 року.

У середині жовтня заступник Міністра Іван Лукеря у складі української делегації відвідав Німеччину, під час якого ознайомився з успішним досвідом трансформації вугільних регіонів.

Як зазначив Іван Лукеря, все більше західних країн, які мають власний видобуток вугілля, переорієнтовуються на альтернативні джерела енергії. Трансформація шахтарських регіонів відбулась, зокрема, у Великобританії, Німеччині, Франції, Польщі. «Німеччина розпочала трансформацію вугільних регіонів ще у середині минулого століття. Процес був комплексним, поступовим та передбачав проєктний підхід. Наприклад, наприкінці 80-х років у Рурському регіоні Німеччини визначили 130 проєктів — інноваційних, освітніх, культурних, які були реалізовані протягом наступних 20 років», — зазначив він.

За словами заступника Міністра, ключові принципи трансформації регіонів – довгостроковість, поступовість та поетапність, системна взаємодія центральної та регіональних влад, постійна комунікація та створення ефективного діалогу між владою, бізнесом і освітніми інституціями та синхронність різних процесів. Ці принципи мають бути враховані у Концепції програми трансформації вугільних територій України.

«Вона визначатиме конкретні території, де мають відбутись трансформаційні процеси. Це будуть населені пункти, які повністю залежать від видобутку вугілля або його споживання — шахтарські міста та міста-супутники ТЕС. Наразі в Україні їх налічується 72 населені пункти. Також Концепція окреслюватиме основні напрямки, за якими будуть визначені конкретні завдання, заходи та проєкти Національної програми», — повідомив Іван Лукеря.

Напрямки, зокрема, стосуватимуться: стимулювання економіки цих територій, зайнятості населення та створення додаткових робочих місць; створення комфортного середовища та розвитку міст; екологічного компоненту розвитку територій в результаті зменшення видобутку вугілля. Також будуть визначені окремі завдання, які стосуватимуться повного аудиту територій, а саме, інвентаризації землі, нерухомості, мереж і визначення їх стану та потенціалу.

Нагадаємо, 8 жовтня під головуванням Прем’єр-міністра України відбулось перше засідання Координаційного центру з питань трансформації вугільних регіонів на якому Міністр Олексій Чернишов представив бачення Національної програми трансформації вугільних регіонів України до 2027 року.

Повернутися вгору