Парцхаладзе: Нові будівельні норми змінюють вимоги до будівництва в Україні та роблять життя людей більш безпечним та комфортним

26.06.2019

Нові державні будівельні норми – це безпека і комфорт людей. Тому одне з пріоритетних завдань Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України – їх перегляд та оновлення відповідно до сучасних рішень та технологій.

Про це розказав заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе в ефірі«Радіо:НВ».

«Новими будівельними нормами ми змінюємо умови та вимоги до будівництва, роблячи цим життя людей більш безпечним та комфортним. За останні 2 роки Мінрегіон дуже активізував роботу з перегляду ДБН. Бо досі у наших ДБН залишалися чинними норми, які були впроваджені ще в Радянському Союзі. Наприклад, обов’язкове влаштування сміттєпроводів у багатоповерхівках або господарських майданчиків для вибивання килимів. Ми прибрали ці та багато інших неактуальних вимог», – наголосив він.

Парцхаладзе розповів, що новими нормами ДБН змінюються не лише вимоги, а й вводяться нові принципово важливі поняття та практики, які сьогодні запроваджуються у багатьох країнах Європи та світу. Наприклад, «блакитні лінії» забудови, які визначають висотність будівель у тому чи іншому населеному пункті. Вони регулюють силует і поверховість будівель та сприяють збереженню гармонійного вигляду міст. «Тепер у генплані кожного міста має обов’язково бути окремий розділ – «блакитні лінії», в якому чітко прописується можлива висотність забудови», – пояснив заступник Міністра.

Також було введено поняття «зелені лінії» та «жовті лінії» забудови, які регулюють забудову у зелених зонах та обмежують забудову з метою безпеки відповідно. Норми містяться у нових ДБН «Планування і забудова територій», які вступили в дію з 1 вересня 2018 року.

Крім того, були розроблені та з 1 квітня офіційно набули чинності нові ДБН «Інклюзивність будівель і споруд», які ввели обов’язкове запровадження безбар’єрного простору в Україні. Вони містять близько 100 якісних змін для безпеки і комфорту кожного, у першу чергу, людей з інвалідністю з порушеннями опорно-рухового апарату, зору, слуху, розумової діяльності та інших маломобільних груп: людей похилого віку, батьків з маленькими дітьми, вагітних жінок. Тепер, за новими нормами всі будинки та споруди в Україні, а також необхідна інфраструктура повинні обов’язково проектуватися з елементами доступності. Впровадження цих ДБН є вагомим кроком до створення реального безбар’єрного середовища в Україні і є однією із першочергових вимог у зв’язку з ратифікацією Конвенції ООН про права людей з інвалідністю та Угоди про Асоціацію з ЄС.

Суттєві зміни також відбулися у галузі дорожнього будівництва. 1 вересня 2018 року в дію вступили нові ДБН «Вулиці і дороги населених пунктів», якими було введено низку принципово якісних змін для безпеки і комфорту людей, зокрема:

– можливість звуження ширини смуг руху на дорогах;

– обов’язкове встановлення спеціальних захисних огороджень на зупинках громадського транспорту;

– обов’язкове облаштування острівців безпеки на нерегульованих переходах;

– обов’язкове влаштування велодоріжок та велосмуг та інші зміни.

Крім того, з 1 вересня 2019 року в дію вступлять зміни у ДБН щодо проектування доріг загального користування, які вводять європейські практики в облаштуванні безпечних та якісних трас. Зокрема, передбачають можливість влаштування шумових смуг та світловідбивальних вставок на дорожній розмітці, проектування протизасліплюючих екранів, безпечних лівих поворотів та різнорівневих розв’язок, вводять можливість використання модифікованих бітумів і геосинтетичних матеріалів у будівництві асфальтобетонних доріг.

Загалом за 2 роки вже оновлено близько 50 ДБН, а на цей рік заплановано переглянути ще близько 20.

Державні будівельні норми (ДБН) – обов’язкові до виконання нормативні акти, які використовуються під час проектування нових та реконструкції існуючих будівель, кварталів, мікрорайонів, вулиць і доріг відповідно до їх призначення.

Повернутися вгору