Регіони повинні активніше працювати над освоєнням субвенцій з держбюджету

18.12.2015

селекторПитання стану освоєння субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування залишається відкритим.

«Заборгованість з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води складає 5 млрд. грн., у тому числі 3,1 млрд. грн. – населення і 1,9 млрд. грн. – бюджетні установи. При повному погашенні заборгованості з різниці в тарифах, рівень оплати теплопостачальних підприємств за газ спожитий у 2015 році становитиме близько 92,6 відсотків», – зазначив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Едуард Кругляк під час селекторної наради Мінрегіону.

Так, йдеться про тарифи на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.

Як повідомила директор Департаменту економіки систем життєзабезпечення  Наталія Хоцянівська, у 2015 році законом «Про державний бюджет» було передбачено 5 млрд 600 млн субвенції на погашення заборгованості у різниці в тарифах підприємств теплопостачання та водопостачання.

«Мінрегіоном вже передано до Міністерства фінансів 46% або 2 млрд 597 млн. Незважаючи на те, що майже половина субвенції освоєна, окремими регіонами надано дуже незначні суми до складаних договорів і надано реєстрів. Так, Донецькою областю лише 27%, Київською – більше 18%, Луганська – 9%, Одеська – 19%, Харківська – 32%, понад 90% на сьогодні використано розподіленої субвенції  Закарпатською областю, Кіровоградською, Львівською, Чернівецькою, Чернігівською, м. Києвом», – сказала вона.

За її словами, ті ресурси які заявляють деякі області для збільшення субвенції зрозумілі. Наприклад, в Києві на сьогодні 100% освоєно і є ще непокрита різниця в тарифах, тому місто направило до Мінрегіону запит для розподілу цієї суми.

«Але не зрозумілі підстави, наприклад, по Донецькій області. Якщо вона на сьогодні не використовує наданий ресурс, то на підставі чого виникла необхідність ще в додаткових понад 600 млн В цілому 4 регіони – Дніпропетровськ, Луганськ, Херсон та Одеса відмовилися від використання субвенції  в обсязі 836 млн.  Додаткового  ресурсу попросили 13 регіонів на суму  1 млрд 585 млн. Нажаль, немає джерела для забезпечення 100% необхідності областей. Тому прийнято рішення перерозподілити наявні кошти пропорційно областям відповідно до потреби та наявної заборгованості», – зазначила Наталія Хоцянівська.

Крім того, вона нагадала, що найближчим часом буде підписано та вступить в дію постанова Кабінету Міністрів України №630, якою передбачено нарахування щомісячної плати за використання централізованого опалення віднині враховуватиме зміни температурного режиму. Такий механізм дозволить уникнути перерахувань розміру плати в кінці опалювального сезону, адже споживачі сплачуватимуть кожного місяця за фактично спожиті послуги.

Повернутися вгору