Тепер при будівництві та реконструкції кінотеатрів, музеїв та інших закладів культури обов’язкове створення безбар’єрного простору для людей з інвалідністю

18.04.2019

У нових ДБН «Інклюзивність будівель і споруд» введено обов’язкове влаштування безбар’єрного доступу ззовні та всередині кінотеатрів, музеїв, концертних залів, театрів, філармоній, опер та інших закладів культури при їх будівництві або реконструкції. Вони вступили в дію з 1 квітня цього року.

Про це повідомив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе.

«У нових ДБН «Інклюзивність будівель і споруд» прописані обов’язкові чіткі вимоги щодо влаштування доступного простору в приміщеннях кінотеатрів, музеїв, концертних залів та інших закладів культури. Щоб не було такого, що людина з інвалідністю або інша маломобільна особа не має можливості відвідати кінотеатр, музей, подивитись виставу, концерт через недоступність цих закладів. Тепер цього не буде!» – зазначив він.

Парцхаладзе навів приклад Театру на Подолі у Києві, який повністю доступний для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, а також розповів, що у столиці вже заплановано облаштувати перший інклюзивний театр для людей з інвалідністю. «Нові ДБН тільки вступили в дію, а в Україні відповідно до них вже починають реалізовувати перші сучасні проекти. У новому інклюзивному кінотеатрі в Києві планують облаштувати спеціальні сидіння, особливу навігацію, універсальні санвузли із сповивальними столиками та окрему ресурсну кімнату. Це круто і так має бути в усіх нових і реконструйованих закладах культури. Тепер це обов’язково», – наголосив заступник Міністра.

Згідно з новими ДБН, місця для осіб з інвалідністю у загальних приміщеннях потрібно розташовувати в доступній для них зоні залу, що забезпечить повноцінне сприйняття події.

Для людей з порушеннями опорно-рухового апарату повинні бути забезпечені:

 • безперешкодний доступ до будівлі та приміщень за допомогою пандусів, підйомників чи ліфтів;
 • ширина дверей не менше 0,9 м;
 • спеціальні облаштовані туалетні кімнати;
 • частина місць у залах, які можуть трансформуватися відповідно до їх потреб;
 • у залах з кількістю місць понад 800 – підвищені вимоги до безпеки та евакуації – близькість до евакуаційних виходів.

Для людей з порушеннями слуху:

 • сидячі місця на відстані не більше 10 м від джерела звуку;
 • не менше 4% крісел з вмонтованими системами індивідуального прослуховування в аудиторіях та залах з фіксованими сидіннями на 50 осіб та більше;
 • допускається застосовувати індивідуальні слухові безпроводові пристрої або спеціальні персональні приклади посилення звуку;
 • місця в зоні гарної видимості сцени.

Для людей з порушеннями зору:

 • необхідна тактильна та візуальна інформація;
 • у приміщеннях з особливими вимогами до художнього вирішення інтер’єрів допускається використовувати інші компенсуючі заходи, наприклад, аудіопокажчики.

Нагадаємо, що 2 грудня 2017 року Президент України прийняв Указ, яким зобов’язав українські національні заклади стати доступними для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп у термін до 31 грудня 2020 року. Це стосується всіх національних закладів у галузі освіти, науки, культури, охорони здоров’я та інших сферах діяльності. Текст Указу доступний за посиланням: https://bit.ly/2ZgUnRU.

Довідково

Нові ДБН розроблені ПАТ «КиївЗНДІЕП» на заміну діючих ДБН В.2.2-17:2006 «Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення». Вони адаптовані до європейських норм та містять наглядні приклади того, як це має виконуватися на практиці.

Державні будівельні норми (ДБН) – обов’язкові до виконання нормативні акти, які використовуються під час проектування нових та реконструкції існуючих будівель, кварталів, мікрорайонів відповідно до їх призначення.

1 (2)

Повернутися вгору