У Мінрегіоні обговорили проект Концепції державної політики по досягненню цілі 10.5.«Українці отримують якісні комунальні послуги» та план її реалізації

18.02.2020

У Міністерстві розвитку громад та територій, під головуванням першого заступника Міністра розвитку громад та територій України Дмитра Живицького, відбулось обговорення проекту Концепції державної політики по досягненню цілі 10.5.«Українці отримують якісні комунальні послуги» Програми діяльності КМУ та плану її реалізації. Обговорення відбулось за участю народних депутатів, представників міністерств та громадських організацій, профільних асоціацій, експертів.

«Усі ми споживачі житлово-комунальних послуг. І навряд чи знайдеться в Україні людина, якої би не стосувалась ця тема. Наша мета, і в першу чергу Міністерства, зробити так, щоб українці своєчасно отримали якісні житлово-комунальні послуги за адекватною ціною», – наголосив перший заступник Міністра.

Під час обговорення було зазначено, що наразі споживачі у деяких випадках не отримують якісні комунальні послуги, в тому числі через неузгоджену політику державного регулювання з можливостями громад, органів місцевого самоврядування відповідати за об’єкти житлово-комунального господарства, відсутність фінансового ресурсу у надавачів таких послуг (підприємств тепло-, водопостачання та водовідведення) на модернізацію основних засобів.

Відсутність фінансування Загальнодержавної програми «Питна вода України» не дає можливості здійснення заходів щодо відновлення інфраструктури та технологій водопостачання, водовідведення.

До 2017 року близько 97% ринку виробництва і надання комунальних послуг було охоплено суб’єктами господарювання, діяльність яких регулювалася НКРЕКП.

Передавши повноваження з ліцензування та встановлення тарифів на теплову енергію та комунальні послуги, НКРЕКП переклало власну відповідальність за наслідки регулювання підприємств на місцеві органи влади.

Неефективність державного регулювання є наслідком значного обсягу заборгованості підприємств ТКЕ за спожитий газ (станом на 01.10.2019 – 26 млрд грн, з яких 10,9 млрд грн (42 %) за ліцензіатами, які регулюються НКРЕКП) та нарахованих штрафних санкцій (станом на 01.10.2019 – 9,8 млрд грн, з яких 1,59 млрд грн (16 %) за ліцензіатами, які регулюються НКРЕКП).

Як наслідок:

– значне зростання обсягів збитків (за 2011 рік – 2,0 млрд грн, а за 9 місяців 2019 року – 5,9 млрд)

– відсутність централізованого водопостачання у 3 містах України, 11 % селищ міського типу та 70 % сіл

– питна вода є привізною у близько 800 населених пунктів (9 областей)

– лише 2% сіл забезпечені централізованим водовідведенням

– низька якість питної води в джерелах питного водопостачання – 21,5% забруднених стічних вод скидаються у водні об’єкти

– в аварійному стані знаходиться 35 % водопровідних мереж, потребує заміни 23% насосного обладнання

– визнано ветхими та аварійними 8 519 км теплових мереж (41,9% загальної протяжності), загальна протяжність теплових мереж (у двотрубному обчисленні) складає 20 326 км.

– зношеність, застарілість інфраструктури та технологій водопостачання (на рівні 70%), енергозатратність виробництва та транспортування послуг

– відсутність фінансування аварійно-відновлювальних робіт мереж теплопостачання.

Дмитро Живицький зазначив, що в Україні багато років не приділялась необхідна увага галузі ЖКГ, не відбувалось її реформування. «Усі прийняті законодавчі акти, дали можливість якимось чином наздогнати ті процеси, які відбулись у світі. Натомість якість послуг ЖКГ в Україні погіршується, бо маємо застарілі мережі тепло-, водопостачання та водовідведення. І саме від прийняття цієї Концепції залежить те, як надалі буде реалізовуватись реформа галузі ЖКГ», – сказав він.

З проектом Концепції та планом її реалізації можна ознайомитись ТУТ

Повернутися вгору