У Мінрегіоні поділились досвідом впровадження ґендерно орієнтованого бюджетування

06.12.2019

 

У Міністерстві розвитку громад та територій України під головуванням заступника Міністра розвитку громад та територій України Юліана Чаплінського відбулась зустріч з делегацією державних службовців з Азербайджану, Вірменії та Грузії в рамках навчального візиту GIZ за темою ґендерно орієнтованого бюджетування.

«Україна перебуває в процесі масштабних реформ у галузі державного управління. При розробці програми діяльності Уряду на наступні п’ять років уперше було застосовано інструменти реалізації людиноцентричних цілей, одним з яких є ґендерно орієнтований підхід у формуванні бюджету. Цей інструмент визначає та враховує потреби жінок і чоловіків з різних соціальних груп на всіх етапах бюджетного процесу, забезпечує їх рівні права і можливості чоловіків», – зазначив Юліан Чаплінський.

Як зазначив керівник експертної групи бюджетного планування Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Мінергіону Сергій Прокопчук  вровадження ґендерно орієнтовного підходу в бюджетних програмах Мінрегіону відбувається з 2018 року після підписання Меморандуму про співпрацю з Проектом ҐОБ. «Влітку 2019 року було організовано двомісячний семінар для працівників Мінрегіону з принципів ґендерно-орієнтованого бюджетування. Зокрема, у співпраці з проектом ҐОБ у 2018-2019 роках був проведений комплексний ґендерний аналіз п’яти бюджетних програм Міністерства. На 2020 рік заплановано внесення змін до паспортів бюджетних програм та бюджетного запиту, а також ґендерний аналіз всіх бюджетних програм міністерства. Також представник міністерства бере участь в роботі Координаційної групи щодо впровадження ҐОБ в Україні. Мінрегіон також активно задіяний до впровадження ҐОБ на місцевому рівні, зокрема у створенні профілів громад, які мають формуватися на основі показників соціально-економічного розвитку», – повідомив він.

Державний експерт Директорату з питань розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою Мінрегіону Лідія Євтушенко зазначила, що Міністерство є основним координатором реформи децентралізації. У співпраці із зовнішніми експертами була розроблена Ґендерна стратегія Мінрегіону. Ще одним з пріоритетів діяльності Міністерства є наявність ґендерного компоненту та аналізу у стратегіях розвитку областей, які зараз розробляються на період 2021-2026 рр. «Ці позиції враховані у розроблених Мінрегіоном проектах змін до наказу Міністерства №75 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо формування і реалізації прогнозних та програмних документів соціально-економічного розвитку» об’єднаної територіальної громади від 30 березня 2016 року і наказу Міністерства №79 «Про затвердження Методики розроблення, проведення моніторингу та оцінки результативності реалізації регіональних стратегій розвитку та планів заходів з їх реалізації» від 31 березня 2016 року. Також при Мінрегіоні працює Рада донорів, яка допомагає в реалізації реформи децентралізації. При Раді донорів у міністерстві було ініційовано створення Тематичної групи з питань ґендерної рівності», – наголосила вона.

Голова муніципалітету азербайджанського міста Астара Айгул Маммадова під час зустрічі підкреслила, що в їх країні вже декілька років у центральних органах влади впроваджується ґендерний елемент у бюджетному процесі. Але досі не застосовувались принципи ґендерно орієнтованого бюджетування на місцевому та муніципальному рівнях. Тож вони планують вивчати кращі практики впровадження ґендерних аспектів у бюджетуванні та зацікавлені у вивченні досвіду України.

«Досвід України у сфері ґендерно орієнтованого бюджетування для нас є дуже цікавим. З 2013 року наша країна перейшла на програмно-цільовий метод  бюджетування, але тема ґендерного бюджетування для нас є абсолютно новою. З вашого досвіду ми плануємо перейняти практику пілотних проектів ґендерного бюджетування у конкретних сферах, де можна зробити ґендерний аналіз. Перш за все, це буде соціальна сфера, культура, освіта та спорт», – поділилась досвідом Грузії спеціаліст бюджетного департаменту Міністерства фінансів Грузії Маріне Мерквіладзе.

Від імені делегації державних службовців з Азербайджану, Вірменії та Грузії в рамках навчального візиту GIZ заступник мера Аштаракського муніципалітету Вірменії Ґеворґ Єгіазарян висловив подяку за навчання: «Делегація перейняла від України важливий досвід за темою ґендерно орієнтованого бюджетування. З України ми веземо три найбільш важливі компоненти — програмно-цільове бюджетування, підготовка паспортів програм на основі аналізу проблем, цілей та задач, а також необхідність ґендерного аналізу програм. Сподіваюсь, що після прийняття бюджетів у 2020 році ми побачимо відчутні зміни в бюджетному процесі нашого муніципалітету».

Повернутися вгору