Уряд схвалив законопроект, який визначає засади адмінтерустрою України

27.12.2019

Уряд схвалив законопроект «Про засади адміністративно-територіального устрою України», який визначає основні засади адміністративно-територіального устрою України, порядку утворення, ліквідації, встановлення і зміни меж адміністративно-територіальних одиниць та населених пунктів.

Проектом Закону:

1) вводяться поняття: адміністративно-територіального устрою України, адміністративно-територіальної одиниці, населеного пункту та інші;

2) встановлюються: засади на яких будується адміністративно-територіальний устрій, органи, до повноважень яких належить розгляд і вирішення питань адміністративно-територіального устрою, порядок утворення та ліквідації адміністративно-територіальних одиниць, встановлення і зміна їх меж, віднесення населених пунктів до категорії сіл, селищ, міст, найменування і перейменування населених пунктів, адміністративно-територіальних одиниць;

3) врегульовуються питання щодо Державного реєстру адміністративно-територіальних одиниць та населених пунктів.

Проектом Закону не визначається адміністративно-територіальний устрій (перелік адміністративно-територіальних одиниць) України, що повинно бути врегульовано Законом України «Про адміністративно-територіальний устрій».

Нагадаємо, одним із основних завдань Уряду є створення трирівневої системи адміністративно-територіального устрою: громада; район (повіт); область (регіон), що закріплено в цілі 10.3 «Українці мають реальну можливість впливати на організацію свого життєвого простору як мешканці спроможних громад» Програми діяльності Кабінету Міністрів України.

Указом Президента України від 20 вересня 2019 р.  № 713/2019 «Про невідкладні заходи щодо забезпечення економічного зростання, стимулювання розвитку регіонів та запобігання корупції» Кабінетові Міністрів України доручено до 1 січня 2020 року забезпечити розроблення та внести в установленому порядку на розгляд Верховної Ради України законопроекту про засади адміністративно-територіального устрою України.

В Україні нині відсутній спеціальний закон, що регулює питання адміністративно-територіального устрою, залишаються не визначеними порядок утворення, ліквідації адміністративно-територіальних одиниць, населених пунктів, чіткі повноваження органів влади у відповідній сфері тощо. Разом з тим, досі є чинним Указ Президії Верховної Ради Української РСР «Про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР» від 12 березня 1981 р. № 1654-X, більшість норм якого суперечать Конституції України.

З метою реалізації цих завдань та законодавчого визначення основних засад адміністративно-територіального устрою України, порядку утворення, ліквідації, встановлення і зміни меж адміністративно-територіальних одиниць та населених пунктів, Мінрегіоном було розроблено законопроект «Про засади адміністративно-територіального устрою України».

    Повернутися вгору