В Мінрегіоні обговорили подальші етапи децентралізації з представником уряду ФРН

03.06.2020

В Мінрегіоні відбулась онлайн зустріч Міністра розвитку громад та територій України Олексія Чернишова та заступника Міністра В’ячеслава Негоди зі Спеціальним посланником уряду Федеративної Республіки Німеччини з питань реформ в Україні Ґеорґом Мільбрадтом.

Під час зустрічі обговорювались питання щодо стану формування перспективних планів територій громад областей, проблемні питання, що виникли під час цього процесу, внесення змін до Конституції України в частині децентралізації, а також щодо наступних кроків у впровадженні адміністративно-територіальної реформи.

Ґеорґ Мільбрадт відзначив, що за останній місяць в Україні відбувся великий процес щодо децентралізації. У свою чергу Олексій Чернишов подякував Спецпосланнику за високу оцінку діяльності та особисту допомогу у впровадженні реформи та запевнив, що процес децентралізації наразі перебуває в динамічному режимі.

«Ми налаштовані провести чергові місцеві вибори у жовтні. Минулого тижня було зроблено дуже важливий крок у впровадженні децентралізації – завершено процес затвердження перспективних планів формування територій усіх 24 областей. Наступний крок згідно нашого плану реформи – визначення щодо адміністративних центрів громад та районів», – повідомів Олексій Чернишов.

На питання щодо можливості звернення незадоволених громад до суду, що може негативно вплинути на завершення реформи, очільники Мінрегіону відповіли, що міністерство і Уряд керуються в першу чергу інтересами жителів цих громад. «Попри те, що окремі їх представники будуть проти таких рішень, ми вважаємо, що не може частина України жити в умовах децентралізованої країни, а інша – у старій системі, створеній 60 років тому. Наразі ми приймаємо цілий пакет законів, який буде давати можливість вже новоутвореним громадам в рамках чинного законодавства відповідно до стандартів Європейської хартії та інших актів Ради Європи вносити зміни у свої межі та склад цих громад. Ми обов’язково це передбачимо», – повідомив заступник Міністра В’ячеслав Негода.

Олексій Чернишов зазначив, що до прийняття фінального рішення обов’язково будуть проведені консультації з профільним Комітетом Верховної Ради України, щоби максимально врахувати позиції утворених раніше громад, які можуть залишитися. Проект закону про внесення змін до Конституції України в частині децентралізації обов’язково потрапить до парламенту до кінця 2020 року, і тоді відбудеться перше голосування.

Сторони обговорили подальші кроки, які треба зробити на законодавчому рівні до кінця року за графіком реформи. Зокрема, це прийняття постанови про утворення в Україні нових районів, проекту закону про місцеве самоврядування (нова редакція) і про місцеві державні адміністрації,  прийняття змін до Виборчого, Податкового та Бюджетного кодексів. До кінця року також мають бути внесені зміни до багатьох секторальних законів, що стосуються освіти, здоров’я, соціальної сфери, ЖКГ та інших, які розмежують повноваження між органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади всіх рівнів за принципом децентралізації і субсидіарності.

В міністерстві впевнені, що з 1 січня 2021 року місцеве самоврядування має перейти на нові умови функціонування. Також будуть переглянуті функції місцевих адміністрацій. «Після внесення змін до Конституцій на нас чекає перетворення місцевих адміністрацій в префектури і формування виконавчих органів субрегіонального і регіонального рівня. І вже після цього процес децентралізації може бути завершений в 2021 році. Це оптимістичний сценарій, який базується на досягненні певного консенсусу з політичними партіями», – зазначив заступник Міністра.

В свою чергу, посланник уряду ФРН з питань реформ в Україні Ґеорґ Мільбрадт висловив підтримку процесу реформ, який відбуваються в Україні, та побажав успішного його завершення.

Повернутися вгору